O‘zbekistonda metallurgiya sanoati yanvarda ikki barobar oshdi
O‘zbekistonda metallurgiya sanoati 2026 yil yanvar oyida sezilarli darajada o‘sdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu davrda sanoat hajmi 2,1 barobarga ortdi. Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshida mamlakatda metallurgiya mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 29,2 trillion so‘mga yetdi.
Bu ko‘rsatkich 2025 yilning mos davriga nisbatan jiddiy o‘sishni anglatadi. 2020 yildan boshlab metallurgiya sanoati hajmi yilma-yil oshib bormoqda.
2020 yilda bu ko‘rsatkich 4,8 milliard so‘m bo‘lgan bo‘lsa, 2021 yilda 6,8 milliard so‘mga yetdi. 2022 yilda hajm 7,7 milliard so‘m, 2023 yilda esa 8,1 milliard so‘mga ko‘tarildi.
2024 yilda esa 10,4 milliard so‘mga yetgan bu ko‘rsatkich 2025 yilda 14,1 milliard so‘mni tashkil etdi. Natijada 2026 yil yanvar oyida sanoat hajmi 29,2 milliard so‘mga ko‘paydi.
Ushbu ma’lumotlar O‘zbekiston metallurgiya sanoatining barqaror rivojlanayotgani va mamlakat iqtisodiyotidagi muhim o‘rnini ko‘rsatadi. Metallurgiya sanoatining o‘sishi iqtisodiy barqarorlik va sanoat salohiyatining oshishiga xizmat qilmoqda.
Bu esa mamlakatning sanoat sohasidagi raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi. Shuningdek, metallurgiya mahsulotlari ishlab chiqarish hajmining oshishi yangi ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiy faollikni kuchaytirish imkonini beradi.
Bu jarayonlar O‘zbekiston iqtisodiyotining diversifikatsiyasi va sanoatni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Umuman olganda, metallurgiya sanoatining o‘sishi mamlakatning iqtisodiy taraqqiyotiga sezilarli hissa qo‘shmoqda.

В Узбекистане в январе металлургическая промышленность выросла вдвое
Металлургическая промышленность в Узбекистане значительно выросла в январе 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
За этот период объем промышленности увеличился в 2,1 раза. По данным Государственного комитета статистики, в начале года объем производства металлургической продукции в стране достиг 29,2 триллиона сумов.
Этот показатель означает значительный рост по сравнению с соответствующим периодом 2025 года. С 2020 года объем металлургической промышленности ежегодно растет.
В 2020 году этот показатель составлял 4,8 миллиарда сумов, в 2021 году достиг 6,8 миллиарда сумов. В 2022 году объем составил 7,7 миллиарда сумов, а в 2023 году — 8,1 миллиарда сумов.
В 2024 году этот показатель достиг 10,4 миллиарда сумов, а в 2025 году составил 14,1 миллиарда сумов. В результате в январе 2026 года объем промышленности увеличился до 29,2 миллиарда сумов.
Эти данные показывают устойчивое развитие металлургической промышленности Узбекистана и её важное место в экономике страны. Рост металлургической промышленности способствует экономической стабильности и увеличению промышленного потенциала.
Это помогает повысить конкурентоспособность страны в промышленной сфере. Кроме того, увеличение объема производства металлургической продукции создает новые рабочие места и усиливает экономическую активность.
Эти процессы способствуют диверсификации экономики Узбекистана и дальнейшему развитию промышленности. В целом рост металлургической промышленности вносит значительный вклад в экономическое развитие страны.