Sherobod tumanida keng ko‘lamli yangi issiqxona majmualari quriladi
Bu hujjat aholini kuz va qish mavsumlarida mahalliy oziq-ovqat mahsulotlari bilan barqaror ta’minlashga yo‘naltirilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni belgilaydi. Reja 2026 va 2027 yillarda respublika bo‘ylab issiqxona xo‘jaliklarini kengaytirish hamda ularning samaradorligini oshirishni nazarda tutadi.
Jumladan, Surxondaryo viloyatining Sherobod tumanida kamida 940 gektar yer maydonida zamonaviy texnologiyalar asosida yangi issiqxona majmualari qurilishi rejalashtirilgan. Bu loyiha hudud iqtisodiyotini yuksaltirish bilan birga, aholi uchun ko‘plab yangi ish o‘rinlarini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu bilan birga, issiqxonalar uchun energiya tejovchi va muqobil manbalarga asoslangan isitish tizimlarining ulushini kamida yarmi darajasiga yetkazish ham belgilangan vazifalardan biridir. Qaror doirasida Surxondaryo viloyatida Surxon-Agro erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Ushbu zonada faoliyat yurituvchi tadbirkorlar va issiqxona egalari uchun bir qator yengilliklar belgilandi. Masalan, yer uchastkalari elektron auksion orqali ijaraga berilganda, tadbirkorlar besh yil davomida ijara to‘lovlaridan to‘liq ozod etiladi.
Bundan tashqari, issiqxonalar uchun sug‘orish va texnologik jarayonlarda ishlatiladigan oqova hamda yerosti suvlari uchun to‘lovdan uch yil muddatga ozod qilish kabi qulay shartlar yaratilmoqda. Bu choralar ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirib, yakuniy mahsulot tannarxini arzonlashtirishga xizmat qiladi.
Ayni paytda, anomal sovuq ob-havo sharoitlarida ekologik talablarga amal qilingan holda, istisno tariqasida ko‘mir yoqishga ham ruxsat berilishi belgilandi. Bu fermerlar va tadbirkorlarga qish faslida ham uzluksiz ishlash imkoniyatini ta’minlaydi.
Umuman olganda, ushbu keng qamrovli chora-tadbirlar issiqxona xo‘jaliklarini zamonaviylashtirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining hajmini oshirish va aholini yil davomida sifatli mahsulotlar bilan ta’minlashga xizmat qiladi. Natijada mamlakatimizning oziq-ovqat xavfsizligi yanada mustahkamlanadi va kelajakda iqtisodiy mustaqillikimiz oshiriladi.

В Шерободском районе будут построены крупные новые тепличные комплексы
Указ Президента, принятый 25 марта 2026 года, является важным этапом в дальнейшем развитии сельского хозяйства нашей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ определяет дополнительные меры, направленные на стабильное обеспечение населения местными продуктами питания в осенне-зимний период. План предусматривает расширение тепличных хозяйств по всей республике и повышение их эффективности в 2026 и 2027 годах.
В частности, в Шерободском районе Сурхандарьинской области планируется строительство новых тепличных комплексов на площади не менее 940 гектаров с использованием современных технологий. Этот проект имеет важное значение не только для развития экономики региона, но и для создания множества новых рабочих мест для населения.
Кроме того, одной из задач является доведение доли энергосберегающих и альтернативных систем отопления теплиц как минимум до половины. В рамках указа предусмотрено создание свободной экономической зоны «Сурхон-Агро» в Сурхандарьинской области.
Для предпринимателей и владельцев теплиц, работающих в этой зоне, установлены ряд льгот. Например, при сдаче земельных участков в аренду через электронный аукцион предприниматели освобождаются от арендных платежей на пять лет.
Кроме того, создаются благоприятные условия, такие как освобождение от платы за использование оросительной воды, сточных и подземных вод в технологических процессах теплиц на срок до трех лет. Эти меры способствуют снижению производственных затрат и удешевлению конечной продукции.
В настоящее время в условиях аномально холодной погоды, при соблюдении экологических требований, предусмотрено исключение — разрешение на использование угля в отоплении. Это обеспечит фермерам и предпринимателям возможность бесперебойной работы в зимний период.
В целом, эти комплексные меры направлены на модернизацию тепличных хозяйств, увеличение объёмов сельскохозяйственной продукции и обеспечение населения качественными продуктами круглый год. В результате продовольственная безопасность нашей страны будет укреплена, а экономическая независимость в будущем — повышена.