O‘zbekiston metallurgiya sanoati 2026-yilning yanvar oyida tarixda misli ko‘rilmagan yangi yutuqlarga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining e’lon qilgan rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu oy davomida soha tomonidan umumiy 29,2 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan deyarli ikki barobar ortib, sohadagi kengayish va rivojlanishning qanchalik tez sur’atlar bilan kechayotganini aniq ko‘rsatib turadi.
Uzdaily nashri xabar berishicha, bunday natijalar mamlakat iqtisodiyotining eng muhim tarmoqlaridan biri bo‘lgan metallurgiyadagi barqarorlik va samaradorlikni tasdiqlaydi. Sanoat taraqqiyotining so‘nggi yillarga oid tahlili shuni ko‘rsatadiki, o‘sish tendensiyasi uzluksiz va ijobiy yo‘nalishda davom etayapti.
Tarixiy ma’lumotlarga e’tibor qaratilsa, 2020-yilda ishlab chiqarish hajmi atigi 4,8 milliard so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, 2025-yilga kelib bu raqam 14,1 trillion so‘mgacha yetgan edi. 2026-yil boshida qayd etilgan ajoyib ko‘rsatkichlar esa butun mamlakat bo‘ylab ishlab chiqarish faoliyatining jadal tezlashganini va yangi bosqichga o‘tganini ta’kidlaydi.
Bu jarayonlar davlat siyosati va investitsiyalar samarasini yaqqol namoyon etmoqda. Tahlilchilar va soha mutaxassislari fikriga ko‘ra, kuzatilgan keskin o‘sish metallurgiya tarmog‘i O‘zbekiston umumiy sanoat tuzilmasidagi o‘rni va ahamiyati ortib borayotganini anglatadi.
Ishlab chiqarish quvvatlarining doimiy ravishda kengayib borishi natijasida, ushbu soha kelajakda mamlakat iqtisodiy rivojlanishini yanada rag‘batlantirish va mahalliy ishlab chiqarishni mustahkamlashda hal qiluvchi rol o‘ynashi kutilmoqda. Olingan yutuqlar xom ashyo zaxiralaridan foydalanish samarasini oshirish va tayyor mahsulot eksportini kengaytirish imkoniyatlarini ham yaratmoqda.

В металлургической промышленности в январе был зафиксирован исторический успех
Металлургическая промышленность Узбекистана в январе 2026 года достигла беспрецедентных исторических успехов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным Национального статистического комитета, за этот месяц отраслью было произведено продукции на общую сумму 29,2 триллиона сумов. Этот показатель почти в два раза превышает аналогичный период прошлого года, что наглядно демонстрирует темпы расширения и развития в отрасли.
Как сообщает издание Uzdaily, такие результаты подтверждают стабильность и эффективность металлургии — одного из важнейших секторов экономики страны. Анализ развития промышленности за последние годы показывает, что тенденция роста продолжается непрерывно и в положительном направлении.
Обратив внимание на исторические данные, можно отметить, что объем производства в 2020 году составлял всего 4,8 миллиарда сумов, а к 2025 году эта цифра достигла 14,1 триллиона сумов. Достигнутые в начале 2026 года выдающиеся показатели подчеркивают ускорение производственной деятельности по всей стране и переход на новый этап.
Эти процессы ярко демонстрируют эффективность государственной политики и инвестиций. По мнению аналитиков и отраслевых экспертов, наблюдаемый резкий рост означает усиление роли и значимости металлургического сектора в общей структуре промышленности Узбекистана.
В результате постоянного расширения производственных мощностей ожидается, что данная отрасль в будущем будет играть решающую роль в дальнейшем стимулировании экономического развития страны и укреплении местного производства. Достигнутые успехи также создают возможности для повышения эффективности использования сырьевых запасов и расширения экспорта готовой продукции.