Raqobat qo‘mitasining Maxsus komissiyasi propan import qiluvchi korxonalar faoliyatini batafsil o‘rganib chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tekshiruv natijasida 2025 yilning noyabr, dekabr oylarida hamda 2026 yil yanvar oyidagi birja savdolarida qoidabuzarliklar aniqlanganligi ma’lum bo‘ldi. Ayrim kompaniyalar mahsulot hajmini sun’iy ravishda kamaytirib, boshlang‘ich narxlarni asossiz oshirish va xarajatlarni ko‘paytirish orqali bozorda manipulyatsiya qilganligi aniqlangan.
Raqobat qo‘mitasi tomonidan ko‘rilgan tezkor va qat’iy choralar tufayli bozordagi sun’iy bosim bartaraf etildi. Natijada propan narxi 21 foizga arzondi.
Bu esa iste’molchilar uchun yengillik bo‘lib, mahalliy energiya bozorining barqarorligini ta’minladi. Keng qamrovli tekshiruv davomida jami 31 ta tadbirkorlik subyekti Raqobat to‘g‘risidagi qonun talablarini buzganligi aniqlangan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ba’zi kompaniyalar birja savdolarida kelishilgan harakatlar bilan raqobatni cheklashga uringan. Maxsus komissiyaning xulosasiga ko‘ra, ushbu 31 ta subyektning 12 tasi o‘zaro til biriktirib, bozordagi raqobatni cheklashga harakat qilgan.
Qolgan holatlarda esa kompaniyalar birja orqali emas, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida mahsulot sotishni afzal ko‘rgan. Shuningdek, ayrim subyektlar boshlang‘ich narxlarni asossiz oshirish orqali bozorda narxlarning sun’iy ko‘tarilishiga sababchi bo‘lgan.
Ushbu jiddiy qoidabuzarliklarni bartaraf etish maqsadida barcha 31 ta qoidabuzarga moliyaviy jazo qo‘llandi. Jarimalarning umumiy miqdori 28,9 milliard so‘mni tashkil etdi.
Bundan tashqari, asossiz olingan 34,1 milliard so‘m mablag‘ davlat budjetiga qaytarilishiga rasmiy qaror qabul qilindi. Uzoq muddatli qonunlarga rioya qilish va bozor adolatliligini ta’minlash uchun Raqobat qo‘mitasi ushbu subyektlarga kelgusida bunday qoidabuzarliklarni takrorlamaslik bo‘yicha majburiy ko‘rsatmalar berdi.

Цена пропана снизилась на 21 процент из-за нарушений
Специальная комиссия Комитета по конкуренции подробно изучила деятельность предприятий, импортирующих пропан. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате проверки было установлено, что в ноябре и декабре 2025 года, а также в январе 2026 года на биржевых торгах выявлены нарушения. Некоторые компании искусственно уменьшали объем продукции, необоснованно повышали начальные цены и увеличивали расходы, что привело к манипуляциям на рынке.
Благодаря оперативным и жестким мерам, принятым Комитетом по конкуренции, искусственное давление на рынке было устранено. В результате цена на пропан снизилась на 21 процент.
Это стало облегчением для потребителей и обеспечило стабильность местного энергетического рынка. В ходе масштабной проверки было выявлено, что 31 субъект предпринимательства нарушил требования закона о конкуренции.
По данным следствия, некоторые компании пытались ограничить конкуренцию с помощью согласованных действий на биржевых торгах. По заключению специальной комиссии, 12 из этих 31 субъектов сговорились и пытались ограничить конкуренцию на рынке.
В остальных случаях компании предпочитали продавать продукцию не через биржу, а по прямым договорам. Кроме того, некоторые субъекты способствовали искусственному росту цен на рынке за счет необоснованного повышения начальных цен.
Для устранения этих серьезных нарушений всем 31 нарушителю были применены финансовые санкции. Общая сумма штрафов составила 28,9 миллиарда сумов.
Кроме того, было принято официальное решение о возврате в государственный бюджет необоснованно полученных средств в размере 34,1 миллиарда сумов. Для долгосрочного соблюдения законов и обеспечения справедливости на рынке Комитет по конкуренции дал этим субъектам обязательные указания не допускать подобных нарушений в будущем.