O‘zbekistonda 15 turdagi mahsulotni ishlab chiqarishda zarur bo‘lgan xomashyolarga bojlar bekor qilinishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ayrim sohalarda “tarif inverziya” holati kuzatilmoqda.
Ya’ni, tayyor mahsulotlarni import qilish arzonroq bo‘lsa-da, ularni ichki ishlab chiqarish uchun kerakli xomashyoga yuqori bojlar qo‘yilmoqda. Natijada mahalliy ishlab chiqaruvchilar qo‘shimcha xarajatlarni o‘z zimmasiga oladi va raqobatbardoshlik darajasi pasayadi.
Shu sababli ba’zi korxonalar o‘z quvvatida to‘liq mahsulot ishlab chiqarolmayapti. Tahlillar asosida quyidagi mahsulotlar uchun xomashyo importida bojlarni bekor qilish tajriba tariqasida taklif qilinmoqda: elektr skuterlari, nogironlik aravachalari, kungaboqar yog‘i, marmeladlar, karamel shirinliklar, shokolad, bolalar oziq-ovqati, tez tayyorlanadigan unli mahsulotlar, pryanik va pechenelar, vaflilar, piroglar, kekslar, jem va murabbolar, konservalangan qulupnay hamda shakarli ichimliklar.
Shuningdek, qandolat mahsulotlari misolida hozirda shokolad va boshqa shirinliklarni import qilish ichki ishlab chiqarishdan arzonroq ekanligi qayd etildi. Bu holat mahalliy ishlab chiqaruvchilarning raqobatbardoshligini pasaytirishi sababli, bojlarni bekor qilish orqali ularni qo‘llab-quvvatlash maqsad qilingan.

В Узбекистане планируется отменить пошлины на сырье, необходимое для производства 15 видов продукции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель премьер-министра Джамшид Ходжаев на открытом диалоге с предпринимателями. По его словам, в некоторых отраслях наблюдается ситуация «тарифной инверсии».
То есть, хотя импорт готовой продукции дешевле, на сырье, необходимое для внутреннего производства, установлены высокие пошлины. В результате местные производители несут дополнительные расходы, и уровень их конкурентоспособности снижается.
По этой причине некоторые предприятия не могут полностью использовать свои мощности для производства продукции. На основе анализа предлагается в качестве эксперимента отменить пошлины на импорт сырья для следующих продуктов: электроскутеры, инвалидные коляски, подсолнечное масло, мармелад, карамельные конфеты, шоколад, детское питание, быстрорастворимые мучные изделия, пряники и печенье, вафли, пироги, кексы, джемы и варенья, консервированная клубника, а также сладкие напитки.
Кроме того, на примере кондитерских изделий отмечено, что в настоящее время импорт шоколада и других сладостей дешевле внутреннего производства. Поскольку это снижает конкурентоспособность местных производителей, отмена пошлин направлена на их поддержку.