Ma’lumotlarga ko‘ra, eng katta ulush Rossiyaga to‘g‘ri kelib, u yerda 457 ta kompaniya faoliyat ko‘rsatmoqda. Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston (113 ta) va Belarus (63 ta) davlatlari turibdi.
Shuningdek, boshqa mamlakatlar ham faol ishtirok etmoqda. Masalan, Amerika Qo‘shma Shtatlari 58 ta, Turkiya 51 ta, Xitoy esa 40 ta kompaniya bilan sohada o‘z o‘rnini egallagan.
Qolgan davlatlarning hissasi 341 ta kompaniyani tashkil etadi. Ro‘yxatda Birlashgan Arab Amirliklari 32 ta, Yaponiya 30 ta, Tojikiston 29 ta, Janubiy Koreya esa 28 ta kompaniya bilan muhim o‘rin tutgan.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2026 yilning yanvar-fevral oylarida axborot va aloqa xizmatlari hajmi 14,776 trillion so‘mga yetgan. Bu hajm tarkibida kompyuter dasturlash xizmatlari 46 foiz, telekommunikatsiya xizmatlari 31,2 foiz, axborot xizmatlari 14,3 foiz va nashriyot xizmatlari 6,3 foizni tashkil etadi.
Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistonda axborot texnologiyalari va axborot-kommunikatsiya sohasining tez sur’atlarda rivojlanayotganini, shuningdek, xorijiy investitsiyalarning sohadagi ahamiyatini aniq ko‘rsatadi. Bu esa kelajakda mamlakatimizning raqamli iqtisodiyotini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Узбекистане увеличивается число иностранных компаний в сфере информации
В Узбекистане по состоянию на 1 марта 2026 года действует 1242 иностранных предприятия в области информации и связи, сообщает Национальный статистический комитет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, наибольшая доля приходится на Россию, где работает 457 компаний. Следующими идут Казахстан (113) и Беларусь (63).
Также активное участие принимают и другие страны. Например, Соединённые Штаты Америки представлены 58 компаниями, Турция — 51, Китай — 40.
Доля остальных стран составляет 341 компанию. В списке важное место занимают Объединённые Арабские Эмираты с 32 компаниями, Япония — 30, Таджикистан — 29, Южная Корея — 28.
Согласно статистическим данным, в январе-феврале 2026 года объём услуг в области информации и связи достиг 14,776 триллиона сумов. В структуре этого объёма услуги по программированию составляют 46%, телекоммуникационные услуги — 31,2%, информационные услуги — 14,3%, издательские услуги — 6,3%.
Эти данные ясно показывают быстрое развитие информационных технологий и сферы информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане, а также значимость иностранных инвестиций в этой области. Это будет способствовать дальнейшему укреплению цифровой экономики нашей страны в будущем.