O‘zbekiston elektron tijorat sohasida yangi islohotlar bosqichi boshlandi
O‘zbekiston iqtisodiyotida raqamli o‘zgarishlarning yangi va muhim bosqichi boshlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev elektron tijorat sohasini zamon talablari asosida isloh qilish hamda xalqaro amaliyotda o‘zini oqlagan bond omborlari tizimini joriy etishga oid taqdimot bilan tanishdi. Ushbu yangiliklar mamlakatimiz savdo tizimini tubdan yaxshilash va iqtisodiy samaradorlikni oshirishga qaratilgan.
Oxirgi yillarda yurtimizda internet orqali savdo qilish madaniyati sezilarli darajada yuksaldi. Elektron tijorat hajmi 1,3 milliard dollarga yetdi va bugungi kunda 120 dan ortiq platformalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Ushbu tizim orqali 750 ming nafar yurtdoshimiz barqaror daromad manbaiga ega bo‘ldi. Biroq, jahon tajribasi bilan solishtirganda, bizda hali foydalanilmagan imkoniyatlar juda ko‘p.
Dunyo bo‘ylab chakana savdoning qariyb 22 foizi onlayn amalga oshirilayotgan bir paytda, O‘zbekistonda bu ko‘rsatkich hali 4-5 foiz atrofida. Elektron tijoratni rivojlantirishning asosiy omillaridan biri sifatida bond omborlarini tashkil etish taklif etilmoqda.
Bu tizimning afzalligi shundaki, chetdan keltirilgan tovarlar bojxona nazorati ostidagi maxsus omborlarda saqlanadi. Bojxona to‘lovlari va soliqlar tovar omborda turganda emas, balki u aniq xaridorga sotilgan paytda amalga oshiriladi.
Mazkur yondashuv tadbirkorlarning aylanma mablag‘larini tejashga va logistika xarajatlarini sezilarli darajada kamaytirishga xizmat qiladi. Kelgusi yillarda tajriba tariqasida yangi mexanizm joriy etiladi.
Unga ko‘ra, yirik xalqaro savdo platformalarining omborlar tarmog‘i kengaytirilib, ular bojxona va soliq tizimlari bilan to‘liq integratsiya qilinadi. Bu jarayon kamida 500 million dollar miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish uchun keng yo‘l ochadi.
Bugungi kunda yurtimizdagi omborlarning atigi 34 foizi yuqori sifatli talablarga javob beradi. Kelgusi besh yilda esa 2,5 million kvadrat metr zamonaviy maydonlarga ehtiyoj tug‘iladi.
Bond omborlari nafaqat importni yengillashtiradi, balki mahalliy ishlab chiqaruvchilarimizga o‘z mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarishda qulay ko‘prik vazifasini o‘taydi. Davlatimiz rahbari sohani shaffoflashtirish va raqamli platformalar uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.

В Узбекистане начался новый этап реформ в сфере электронной коммерции
В экономике Узбекистана начинается новый и важный этап цифровых преобразований. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по реформированию сферы электронной коммерции в соответствии с требованиями времени и внедрению оправдавшей себя в международной практике системы бондовых складов. Эти нововведения направлены на кардинальное улучшение торговой системы страны и повышение экономической эффективности.
За последние годы культура интернет-торговли в нашей стране значительно выросла. Объем электронной коммерции достиг 1,3 миллиарда долларов, и на сегодняшний день успешно функционируют более 120 платформ.
Благодаря этой системе 750 тысяч наших соотечественников получили источник стабильного дохода. Однако, по сравнению с мировым опытом, у нас еще много неиспользованных возможностей.
В то время как около 22 процентов розничной торговли по всему миру осуществляется онлайн, в Узбекистане этот показатель составляет около 4-5 процентов. В качестве одного из основных факторов развития электронной коммерции предлагается создание бондовых складов.
Преимущество этой системы заключается в том, что ввозимые товары хранятся на специальных складах под таможенным контролем. Таможенные платежи и налоги уплачиваются не тогда, когда товар находится на складе, а в момент его продажи конкретному покупателю.
Такой подход послужит экономии оборотных средств предпринимателей и значительному сокращению логистических расходов. В ближайшие годы новый механизм будет внедрен в качестве эксперимента.
Согласно ему, сеть складов крупных международных торговых платформ будет расширена и полностью интегрирована с таможенной и налоговой системами. Этот процесс откроет широкий путь для привлечения прямых инвестиций в размере не менее 500 миллионов долларов.
На сегодняшний день лишь 34 процента складов в нашей стране отвечают требованиям высокого качества. В ближайшие пять лет возникнет потребность в 2,5 миллиона квадратных метров современных площадей.
Бондовые склады не только облегчат импорт, но и послужат удобным мостом для выхода наших местных производителей на внешние рынки. Глава государства дал конкретные поручения по обеспечению прозрачности сферы и созданию благоприятной среды для цифровых платформ.
Это свидетельствует о том, что в ближайшем будущем онлайн-покупки станут еще более доступными, быстрыми и безопасными.