O‘zbekistonda bir hafta ichida dollar kursi sezilarli darajada qimmatlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yil aprel oyining uchinchi ish haftasida milliy valyutaning xorijiy valyutalarga nisbatan kursi o‘zgarishlarga yuz tutdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, o‘tgan besh kunlik davr mobaynida 1 AQSH dollari so‘mga nisbatan umumiy hisobda 48,44 so‘mga qimmatlashgan. Haftalik dinamika tahlil qilinganda, valyuta kursidagi o‘zgarishlar bir tekis kechmaganini ko‘rish mumkin.
Xususan, haftaning dushanba kuni dollar kursi 20,83 so‘mga, seshanba kuni 4,67 so‘mga, chorshanba kuni esa 32,74 so‘mga ko‘tarilgan. Payshanba kuni ham o‘sish tendensiyasi davom etib, 20,50 so‘mni tashkil etgan.
Biroq haftaning so‘nggi ish kuni bo‘lgan jumada milliy valyuta biroz mustahkamlanib, kurs 30,30 so‘mga pasaygan. Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari hamda talab va taklif asosida shakllantirib boradi.
Bu jarayon iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash hamda makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarni muvozanatda saqlashga xizmat qiladi. Valyuta bozoridagi bunday qisqa muddatli tebranishlar global iqtisodiy muhit, xalqaro savdo hajmi va ichki bozorlardagi faollik bilan bevosita bog‘liqdir.
Mutaxassislar fikricha, mazkur o‘zgarishlar iqtisodiyotdagi tabiiy jarayonlar hisoblanib, tashqi iqtisodiy omillar ta’sirida yuzaga kelmoqda. Aholi va tadbirkorlar uchun valyuta kursidagi bunday o‘zgarishlar moliyaviy rejalarni tuzishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Markaziy bank o‘z navbatida valyuta bozoridagi vaziyatni doimiy nazorat qilib, iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlash choralarini ko‘rishda davom etmoqda. Kelgusi haftalarda valyuta kurslarining qanday shakllanishi global bozorlardagi vaziyat va mamlakatimizdagi iqtisodiy ko‘rsatkichlarga bog‘liq bo‘lib qoladi.

Курс доллара в Узбекистане значительно вырос за одну неделю
Согласно официальным данным, опубликованным Центральным банком Республики Узбекистан, на третьей рабочей неделе апреля 2026 года курс национальной валюты по отношению к иностранным валютам претерпел изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Анализ показывает, что за прошедший пятидневный период 1 доллар США подорожал по отношению к суму в общей сложности на 48,44 сума. При анализе еженедельной динамики видно, что изменения валютного курса были неравномерными.
В частности, в понедельник курс доллара вырос на 20,83 сума, во вторник — на 4,67 сума, а в среду — на 32,74 сума. В четверг тенденция роста продолжилась и составила 20,50 сумов.
Однако в пятницу, последний рабочий день недели, национальная валюта немного укрепилась, и курс снизился на 30,30 сумов. Центральный банк формирует валютные курсы на основе рыночных принципов, а также спроса и предложения.
Этот процесс служит обеспечению экономической стабильности и поддержанию макроэкономических показателей в равновесии. Такие краткосрочные колебания на валютном рынке напрямую связаны с глобальной экономической средой, объемом международной торговли и активностью на внутренних рынках.
По мнению специалистов, данные изменения являются естественными процессами в экономике и происходят под влиянием внешних экономических факторов. Для населения и предпринимателей такие колебания валютного курса имеют важное значение при составлении финансовых планов.
Центральный банк, в свою очередь, продолжает постоянно контролировать ситуацию на валютном рынке и принимать меры по обеспечению экономической безопасности. То, как будут формироваться валютные курсы в ближайшие недели, будет зависеть от ситуации на глобальных рынках и экономических показателей нашей страны.