Shinhan Bank O‘zbekistonda filial ochishga yaqinladi
Janubiy Koreyaning eng yirik banklaridan biri — Shinhan Bank — O‘zbekistonda o‘z filialini ochishga tayyorlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xalqaro moliyaviy institut mamlakatimizda to‘liq xizmat ko‘rsatadigan mahalliy korxonani ro‘yxatdan o‘tkazish uchun hujjatlarni yig‘ib bo‘ldi. Tez orada, joriy yilning birinchi yarmida, loyiha materiallari Markaziy bank va boshqa tartibga soluvchi organlarga taqdim etiladi.
Agar ruxsatnoma berilsa, Shinhan Bankning O‘zbekistondagi filiali uning xorijdagi o‘n birinchi bo‘limiga aylanadi. Shuningdek, bu yerda rasmiy faoliyat boshlaydigan ilk koreys tijorat banki bo‘lib tarixga yoziladi.
Bank vakillari bilan o‘tkazilgan dastlabki muzokaralar natijasida kelishuvga erishildi. Tayyorgarlik jarayonining katta qismi yakunlangan, qolgan bosqichlar esa tez orada belgilanadi.
Shinhan Bank rahbariyati O‘zbekistondagi ishlarni 2025-yil yanvardan to‘liq boshlashni rejalashtirmoqda. Koreyalik mutaxassislar biznes modelni Qozog‘istonda o‘tkazilgan muvaffaqiyatli tajriba asosida qurishmoqda.
U yerda ham ular shu yo‘l bilan kirib, mahalliy korporativ mijozlarga innovatsion bank xizmatlarini taklif etishgan. Hozir O‘zbekiston tomoni bilan birgalikda ommaviy oferta shartlari, depozit foizlari, kartalar va onlayn xizmatlar konsepsiyasi ishlab chiqilmoqda.
Bankning kirishi mamlakatimiz moliya tizimiga yangi mablag‘lar oqimini keltiradi. Bunda xalqaro standartlarga mos audit, korporativ boshqaruv va xavfni baholash tizimlari joriy etiladi.
Shuningdek, koreys investitsiyalari hajmi ortadi, eksport-import operatsiyalari soddalasadi, yerli korxonalar uchun yangi kredit liniyalari ochiladi. Masofaviy bank xizmatlari rivojlanadi, raqamli to‘lov va kriptografik himoya darajasi yuksaladi.
Shinhan Bank 1897-yilda asos solingan va bugungi kunda aktivlari hajmi 500 milliard dollardan oshgan. U dunyoning 20 dan ortiq mamlakatida 18 mingdan ziyod xodim bilan 18 million mijozga xizmat ko‘rsatadi.
Bankning reytingi Moody's, S&P va Fitch agentliklari tomonidan "AA-" darajasida baholanadi. O‘zbekiston bozoriga kirish esa uning Markaziy Osiyo strategiyasining muhim qismi hisoblanadi.

Shinhan Bank вот-вот откроет филиал в Узбекистане
Один из крупнейших банков Южной Кореи — Shinhan Bank — готовится открыть свой филиал в Узбекистане. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот международный финансовый институт завершил сбор документов для регистрации местного предприятия, которое будет предоставлять полный спектр услуг в нашей стране. Уже в ближайшее время, в первой половине текущего года, материалы проекта будут представлены в Центральный банк и другие регулирующие органы.
В случае получения лицензии филиал Shinhan Bank в Узбекистане станет одиннадцатым за рубежом. Кроме того, он войдёт в историю как первый корейский коммерческий банк, официально начинающий работу здесь.
По итогам предварительных переговоров с представителями банка достигнута договорённость. Основная часть подготовительного процесса завершена, оставшиеся этапы будут определены в ближайшее время.
Руководство Shinhan Bank планирует полностью запустить работу в Узбекистане с января 2025 года. Корейские специалисты строят бизнес-модель на основе успешного опыта, полученного в Казахстане.
Там они также вошли на рынок по такому же пути и предложили местным корпоративным клиентам инновационные банковские услуги. Сейчас совместно с узбекской стороной разрабатываются условия массового предложения, проценты по депозитам, концепция карт и онлайн-сервисов.
Вход банка на рынок нашей страны привлечёт новый поток средств в финансовую систему. При этом будут внедрены системы аудита, корпоративного управления и оценки рисков, соответствующие международным стандартам.
Кроме того, увеличится объём корейских инвестиций, упростятся экспортно-импортные операции, откроются новые кредитные линии для местных предприятий. Будут развиваться дистанционные банковские услуги, повысится уровень цифровых платежей и криптографической защиты.
Shinhan Bank был основан в 1897 году, и на сегодняшний день объём его активов превышает 500 миллиардов долларов. Он обслуживает 18 миллионов клиентов в более чем 20 странах мира, где трудятся свыше 18 тысяч сотрудников.
Рейтинг банка оценивается агентствами Moody’s, S&P и Fitch на уровне «AA-». Выход на рынок Узбекистана является важной частью его стратегии в Центральной Азии.