O‘zbekistonda kiyim-kechak ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshdi
O‘zbekiston iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biri bo‘lgan yengil sanoat sohasida jadal o‘sish sur’atlari kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, 2026-yilning dastlabki ikki oyi davomida mamlakatimizdagi yirik korxonalar tomonidan kiyim-kechak ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshdi. Statistika agentligi taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, yanvar va fevral oylarida jami 4,1 trillion so‘mlik tayyor mahsulotlar tayyorlangan.
Bu ko‘rsatkich respublikamizda to‘qimachilik sanoatining salohiyati ortib borayotganidan hamda ichki va tashqi bozor talabini qondirish borasidagi tizimli ishlardan dalolat beradi. Hududlar kesimida tahlil qilinganda, mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha Andijon viloyati mutlaq yetakchilikni qo‘lga kiritganini ko‘rish mumkin.
Viloyatdagi yirik sanoat korxonalari tomonidan hisobot davrida 1,8 trillion so‘mlik kiyim-kechak ishlab chiqarildi. Bu mamlakat bo‘yicha qayd etilgan umumiy ko‘rsatkichning salmoqli qismini tashkil etadi.
Andijon viloyatidan keyingi o‘rinlarni Toshkent va Namangan viloyatlari egalladi. Toshkent viloyatida 524,6 milliard so‘mlik, Namanganda esa 438,6 milliard so‘mlik mahsulotlar tayyorlanib, bozorga chiqarildi.
Shuningdek, Farg‘ona viloyati va Toshkent shahri ham sohada yuqori faollik ko‘rsatmoqda. Farg‘onada 371,4 milliard so‘mlik, poytaxtimizda esa 310,3 milliard so‘mlik kiyim-kechak ishlab chiqarilgani qayd etildi.
Boshqa hududlar orasida Samarqand viloyati 158 milliard so‘m, Buxoro viloyati 117,4 milliard so‘m va Qashqadaryo viloyati 89 milliard so‘mlik ko‘rsatkichlar bilan o‘z hissasini qo‘shgan. Shu bilan birga, Surxondaryo va Jizzax viloyatlarida ishlab chiqarish hajmi nisbatan past bo‘lib, mos ravishda 10,4 milliard va 19,3 milliard so‘mni tashkil etdi.
Ushbu raqamlar mamlakatimizda yengil sanoatning hududiy taqsimoti va ishlab chiqarish quvvatlarini yanada oshirish imkoniyatlarini yaqqol ko‘rsatib beradi.

В лёгкой промышленности, являющейся одной из ведущих отраслей экономики Узбекистана, наблюдаются ускоренные темпы роста. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, за первые два месяца 2026 года крупные предприятия нашей страны значительно увеличили объём производства одежды. По данным Агентства статистики, в январе и феврале в общей сложности изготовлено готовой продукции на 4,1 триллиона сумов.
Этот показатель свидетельствует о растущем потенциале текстильной промышленности в нашей республике, а также о системной работе по удовлетворению спроса внутреннего и внешнего рынков. При анализе в разрезе регионов можно увидеть, что по производству продукции абсолютное лидерство завоевала Андижанская область.
Крупными промышленными предприятиями области за отчётный период произведено одежды на 1,8 триллиона сумов. Это составляет существенную часть общего показателя, зарегистрированного по стране.
Следующие места после Андижанской области заняли Ташкентская и Наманганская области. В Ташкентской области выпущено и выведено на рынок продукции на 524,6 миллиарда сумов, а в Намангане – на 438,6 миллиарда сумов.
Кроме того, Ферганская область и город Ташкент также демонстрируют высокую активность в отрасли. В Фергане зафиксировано производство одежды на 371,4 миллиарда сумов, а в столице – на 310,3 миллиарда сумов.
Среди других регионов свой вклад внесли Самаркандская область с показателем 158 миллиардов сумов, Бухарская область – 117,4 миллиарда сумов и Кашкадарьинская область – 89 миллиардов сумов. Вместе с тем, в Сурхандарьинской и Джизакской областях объём производства относительно невысок и составил соответственно 10,4 миллиарда и 19,3 миллиарда сумов.
Эти цифры наглядно показывают территориальное распределение лёгкой промышленности в нашей стране и возможности дальнейшего увеличения производственных мощностей.