NEAR Protocol aktivi bir sutkada o‘ttiz to‘rt foizga qimmatlashdi
Juma kuni NEAR Protocol raqamli aktivi o‘zining jadal o‘sish sur’atini namoyish etib, so‘nggi sutka davomida 34 foizga qimmatlashdi va 2.32 AQSH dollari darajasiga ko‘tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan loyihalar orasida yetakchilik qilayotgan ushbu tarmoqdagi yangilanishlar hamda NVIDIA kompaniyasining moliyaviy daromadlar bo‘yicha ijobiy prognozlari mazkur yuksalishga asosiy turtki bo‘ldi. Hozirgi vaqtda aktiv narxi bir hafta oldingi ko‘rsatkichdan 50 foizga, so‘nggi uch oy ichida esa 115 foizga yuqori hisoblanadi.
Bu boradagi ma’lumotlar nufuzli nashrlar tomonidan qayd etilmoqda. Savdo maydonchalarining tahlillariga ko‘ra, narxning tiklanish jarayoni dushanba kunidan boshlanib, juma kuniga kelib so‘nggi olti oylik maksimal ko‘rsatkich — 2.34 dollargacha yetdi.
Narx o‘sishi bilan bir qatorda savdo hajmi ham sezilarli darajada ortdi. So‘nggi bir sutka ichida savdo aylanmasi 190 foizga o‘sib, 1.15 milliard dollarni tashkil etdi.
Bunday holat bozorda xaridorlarning faolligi va loyihaga bo‘lgan qiziqishi nihoyatda yuqori ekanligidan dalolat beradi. Mazkur altkoinning narxi 2.30 dollar darajasidan yuqoriga ko‘tarilishi natijasida qisqa muddatli pozitsiyalarda 9.85 million dollardan ortiq mablag‘lar likvidatsiya qilindi.
Ushbu o‘sish NEAR Protocol jamoasi tomonidan e’lon qilingan maxfiylikni ta’minlash, sun’iy intellektni integratsiya qilish va tarmoq imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan yirik yangilanishlar ortidan yuz berdi. Shuningdek, loyiha bazasida yaratilgan va Ethereum tarmog‘i bilan mos keluvchi Aurora yechimi ham o‘zining yangi xizmatlarini taqdim etib, zanjirlararo operatsiyalarni amalga oshirishni yanada osonlashtirdi.
NEAR bilan bir qatorda sun’iy intellekt yo‘nalishidagi boshqa raqamli aktivlar ham bozorda yuqori natijalar ko‘rsatmoqda. Xususan, Grass loyihasi 27 foizga, OpenServe 21 foizga va Artificial Superintelligence Alliance 11 foizga qimmatlashdi.
Umumiy hisobda, sun’iy intellekt va yirik ma’lumotlar bilan ishlovchi kripto loyihalarning bozor qiymati bir sutkada 8 foizga o‘sib, 21.44 milliard dollarga yetdi. Bu esa investorlarning mazkur sektorga bo‘lgan ishonchi tobora mustahkamlanib borayotganini anglatadi.

NEAR Protocol актив вырос на тридцать четыре процента за сутки
В пятницу NEAR Protocol продемонстрировал резкий рост своей цифровой актива, подорожав за последние сутки на 34% и достигнув уровня 2,32 доллара США. Об этом сообщил Zamin.uz.
В рамках проектов, основанных на технологиях искусственного интеллекта, обновления в этой сети, а также позитивные финансовые прогнозы компании NVIDIA стали ключевыми драйверами этого роста. На данный момент цена актива на 50% выше показателя недельной давности, а за последние три месяца — на 115% выше.
Эти данные фиксируются влиятельными изданиями. Согласно анализам торговых площадок, процесс восстановления цены начался в понедельник и к пятнице достиг максимального уровня за последние шесть месяцев — 2,34 доллара.
Рост цены сопровождался значительным увеличением торгового объёма. За последние сутки торговый оборот вырос на 190% и составил 1,15 миллиарда долларов.
Такая ситуация указывает на высокую активность покупателей и растущий интерес к проекту. В результате превышения цены альткоина отметки 2,30 доллара были ликвидированы короткие позиции на сумму свыше 9,85 миллиона долларов.
Этот рост произошёл на фоне крупных обновлений, объявленных командой NEAR Protocol, связанных с обеспечением конфиденциальности, интеграцией искусственного интеллекта и расширением возможностей сети. Кроме того, решение Aurora, созданное на базе проекта и совместимое с сетью Ethereum, представило новые услуги, ещё больше упростив проведение кросс-чейн операций.
Вместе с NEAR другие цифровые активы в сфере искусственного интеллекта также показывают высокие результаты на рынке. В частности, проект Grass вырос на 27%, OpenServe — на 21%, а Artificial Superintelligence Alliance — на 11%.
В целом, рыночная стоимость криптопроектов, работающих с искусственным интеллектом и большими данными, за сутки выросла на 8% и достигла 21,44 миллиарда долларов. Это указывает на укрепление доверия инвесторов к данному сектору.