AQSH fond bozori o‘sayotgan bir vaqtda bitkoin narxi pasaydi
Juma kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari fond bozorlari yangi rekord darajalarni zabt etayotgan bir vaqtda, dunyodagi eng yirik kriptovalyuta hisoblangan bitkoin sotuvlar bosimiga duch keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
TradingView platformasining ma’lumotlariga ko‘ra, Uoll-stritda savdolar boshlanishi bilan bitkoin narxi 77 ming dollarlik ko‘rsatkichdan pastga tushib ketdi. Natijada kunlik hisobda kriptovalyuta qiymati qariyb bir yarim foizga yaqin yo‘qotishga uchradi.
Ushbu holat hafta davomida kuzatilgan umumiy tendensiyaning mantiqiy davomi bo‘ldi. AQSHdagi savdo sessiyalarining ochilishi kripto bozoriga sezilarli darajada salbiy ta’sir o‘tkazayotgani mutaxassislar e’tiboridan chetda qolmadi.
Qiziqarli jihati shundaki, bitkoin narxi aksiyalar bozoridagi ijobiy o‘zgarishlardan farqli ravishda harakat qildi. Masalan, Dow Jones Industrial Average indeksi navbatdagi tarixiy rekord darajaga yetdi.
Shuningdek, S&P 500 va Nasdaq 100 indekslari ham o‘zining eng yuqori cho‘qqilari arafasida turibdi. Mosaic Asset Company tahlilchilari bozor sharhida fond bozoridagi keng ko‘lamli o‘sish uchun sharoitlar tez orada yanada yaxshilanishi mumkinligini ta’kidladilar.
Ularning fikricha, shu vaqtga qadar o‘rtacha aksiyalar asosiy indekslardan orqada qolayotgan edi, bu esa savdo imkoniyatlarini biroz cheklab kelayotgan edi. Ekspertlar bozor tahlilida maxsus indikatorlar va aksiyalarning yigirma kunlik o‘rtacha harakatlanish ko‘rsatkichlariga tayanib xulosa chiqarmoqdalar.
Shu bilan birga, bitkoinning Coinbase Premium indeksi oylik eng past darajalarda qolayotgani AQSH bozorida talabning sust ekanligidan dalolat beradi. Mutaxassislarning fikricha, bitkoin narxining to‘qson kunlik o‘sish tendensiyasi hali ham umumiy o‘sish sur’atlarini saqlab qolmoqda.
Biroq qisqa muddatli tebranishlar va fond bozori bilan bog‘liqlikning buzilishi investorlarni yanada ehtiyotkor bo‘lishga undamoqda. Kelgusi haftalarda bozor qaysi tomonga qarab harakatlanishi iqtisodiy ko‘rsatkichlarga bog‘liq bo‘lib qoladi.

Акции на фондовом рынке США растут, в то время как цена биткоина падает.
В пятницу, когда фондовые рынки США достигли новых рекордных уровней, крупнейшая криптовалюта — биткоин — столкнулась с давлением продаж. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным платформы TradingView, с открытием торгов на Уолл-стрит цена биткоина упала ниже отметки в 77 тысяч долларов. В результате за день стоимость криптовалюты снизилась примерно на полпроцента.
Эта ситуация стала логическим продолжением общей тенденции, наблюдавшейся в течение недели. Специалисты отметили, что открытие торговых сессий в США оказывает значительное негативное влияние на крипторынок.
Интересно, что биткоин вел себя иначе, чем акции на фондовом рынке. Например, индекс Dow Jones Industrial Average достиг следующего исторического рекорда.
Кроме того, индексы S&P 500 и Nasdaq 100 также находились рядом со своими историческими максимумами. Аналитики Mosaic Asset Company в своем обзоре рынка подчеркнули, что условия для широкого роста на фондовом рынке могут в ближайшее время улучшиться.
По их мнению, до сих пор средние акции отставали от основных индексов, что немного ограничивало торговые возможности. Эксперты при анализе рынка опираются на специальные индикаторы и показатели двадцатидневного скользящего среднего движения акций.
В то же время индекс Coinbase Premium биткоина остается на месячных минимумах, что указывает на слабый спрос на американском рынке. Специалисты считают, что тенденция роста биткоина за девять дней по-прежнему сохраняет общие темпы роста.
Однако краткосрочные колебания и ослабление связи с фондовым рынком заставляют инвесторов проявлять большую осторожность. В ближайшие недели направление движения рынка будет зависеть от экономических показателей.