Sobiq FTX kriptovalyuta birjasiga huquqiy maslahatlar bergan Amerikaning Fenwick va West yuridik firmasi 2023-yilda mijozlar tomonidan qoʻzgʻatilgan jamoaviy daʼvoni tinch yoʻl bilan hal qilish uchun 54 million dollar toʻlashga rozilik bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Daʼvogarlarning fikricha, mazkur yuridik tashkilot FTX birjasi tomonidan amalga oshirilgan keng koʻlamli firibgarlik harakatlarida bevosita ishtirok etgan va noqonuniy sxemalarning amalga oshishiga sharoit yaratib bergan. Bu haqdagi maʼlumotlar xalqaro nashrlarda eʼlon qilindi.
Silikon vodiysida faoliyat yurituvchi ushbu nufuzli firma bankrotlikka uchragan FTX birjasiga mijozlar mablagʻlaridan oʻzganing mulki sifatida foydalanishni yashirishda koʻmaklashganlikda ayblanmoqda. Xususan, huquqshunoslar birja mablagʻlari bilan uning savdo boʻlinmasi hisoblangan Alameda Research kompaniyasi aktivlarini aralashtirib yuborish, oʻzaro pul oʻtkazmalarini yashirish uchun maxsus huquqiy tuzilmalar va strategiyalarni ishlab chiqishda gumon qilinmoqda.
Bundan tashqari, yuridik maslahatchilar birja uchun pul oʻtkazmalari bilan bogʻliq litsenziyalarni olish majburiyatidan qochish imkonini beruvchi turli usullarni yaratishda qatnashgan. Fenwick va West firmasi dastlab oʻziga nisbatan bildirilgan barcha ayblarni rad etishga uringan boʻlsa-da, yakunda kelishuvga erishishni maʼqul koʻrdi.
Endilikda ushbu moliyaviy kelishuv Amerika Qoʻshma Shtatlari sudyasi tomonidan rasman tasdiqlanishi lozim. Mazkur kelishuv 2022-yilda FTX birjasining inqirozga yuz tutishi bilan bogʻliq davom etayotgan murakkab huquqiy jarayonlarning muhim qismi hisoblanadi.
Ushbu voqea butun kriptovalyuta bozoriga jiddiy zarba bergan edi. Oqibatda AQSH nazorat organlari va qonun chiqaruvchilari raqamli aktivlar sohasini yanada qattiqroq nazorat qilish choralarini koʻra boshladilar.
Hozirgi vaqtda FTX aktivlarini tiklash bilan shugʻullanuvchi maxsus jamgʻarma mavjud mablagʻlarni kreditorlar va jabrlangan mijozlarga qaytarish ustida ish olib bormoqda. Biroq koʻplab mijozlar jamgʻarma faoliyatidan norozi boʻlib, qimmatli aktivlar asossiz ravishda juda past narxlarda sotib yuborilganini taʼkidlamoqda.
Masalan, 2023-yilda istiqbolli sunʼiy intellekt kompaniyasidagi ulush atigi 200 ming dollarga sotilgan boʻlsa, oradan koʻp oʻtmay ushbu ulushning bozor qiymati bir necha milliard dollarga yetgani maʼlum boʻldi.

Американская юридическая фирма выплатит 54 миллиона долларов по делу FTX
Бывшая юридическая фирма Fenwick и West, предоставлявшая юридические консультации криптовалютной бирже FTX, согласилась выплатить 54 миллиона долларов для урегулирования коллективного иска, инициированного клиентами в 2023 году, сообщает Zamin.uz.
По мнению истцов, данная юридическая организация непосредственно участвовала в масштабных мошеннических действиях, осуществляемых биржей FTX, и создавала условия для реализации незаконных схем. Эта информация была опубликована в международных изданиях.
Деятельная в Силиконовой долине влиятельная фирма обвиняется в сокрытии использования средств клиентов банкротной биржи FTX в качестве собственного имущества. В частности, юристы подозреваются в разработке специальных юридических структур и стратегий по смешиванию активов компании Alameda Research, связанной с торговым отделением биржи, и сокрытию межкомпанийных переводов.
Кроме того, юристы-консультанты участвовали в создании различных методов, позволяющих бирже избежать обязательств по получению лицензий, связанных с переводами средств. Хотя фирма Fenwick и West изначально отрицала все предъявленные ей обвинения, в итоге она сочла приемлемым достичь соглашения.
В настоящее время данное финансовое финансово быть официально утверждено судом Соединенных Штатов Америки. Указанное соглашение считается важной частью продолжающегося сложного юридического процесса, связанного с крахом биржи FTX в 2022 году.
Это событие оказало серьезное влияние на весь криптовалютный рынок. В результате регулирующие органы и законодатели США начали ужесточать надзор за сферой цифровых активов.
В настоящее время специальная комиссия, занимающаяся восстановлением активов FTX, работает над возвратом средств кредиторам и пострадавшим клиентам. Однако многие клиенты недовольны деятельностью комиссии, утверждая, что ценные активы были проданы по необоснованно низким ценам.
Например, в 2023 году перспективный актив искусственного интеллекта компании был продан за 200 тысяч долларов, хотя позже стало известно, что рыночная стоимость этого актива составляет несколько миллиардов долларов.