Liquid platformasi sun’iy intellekt orqali savdo qilish imkoniyatini yaratdi
Liquid ko‘p aktivli savdo platformasi foydalanuvchilar uchun qulay imkoniyatni taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda sarmoyadorlar OpenAI ChatGPT va Anthropic Claude kabi sun’iy intellekt interfeyslari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri savdo amaliyotlarini bajarishlari mumkin. Co-Invest deb nomlangan ushbu ilova yordamida kriptovalyutalar, aksiyalar, xalqaro valyuta bozorlari va prognoz maydonlarida jonli savdolarni amalga oshirish yo‘lga qo‘yildi.
Kompaniya vakillarining ma’lum qilishicha, mijozlar chat oynasini tark etmagan holda o‘z hisoblarini to‘ldirishlari, bozor holatini tahlil qilishlari va xarid yoki sotuv buyurtmalarini berishlari mumkin. Mazkur platforma buyurtmalarni Hyperliquid, Lighter va Ostium kabi yirik savdo maydonlari orqali yo‘naltiradi.
Hozirgi kunda ilova besh yuzdan ortiq bozorlarni, jumladan, aksiyalarning birlamchi ommaviy taklifidan oldingi ikkilamchi bozorlarni ham qo‘llab-quvvatlaydi. O‘tgan yilning avgust oyida ish boshlaganidan buyon platforma orqali amalga oshirilgan savdo hajmi uch milliard dollardan oshib ketdi.
Bugungi kunda qirq mingga yaqin faol foydalanuvchi ushbu xizmatdan muntazam ravishda foydalanib kelmoqda. Liquid asoschisi Frenklin Vangning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt moliya bozorlarida ma’lumotlarning teng taqsimlanmaganligi bilan bog‘liq muammolarni bartaraf etishda muhim vosita bo‘lib xizmat qiladi.
Uning fikricha, muloqotga asoslangan texnologiyalar oddiy investorlarning sarmoya kiritish usullarini butunlay yangi bosqichga olib chiqadi. Bu shunchaki moliyaviy mahsulot emas, balki inson tomonidan boshqariladigan cheklangan imkoniyatlardan intellektual jihatdan kengaytirilgan kapital boshqaruviga o‘tish demakdir.
Hozirda ko‘plab moliya va to‘lov tashkilotlari sun’iy intellekt tizimlariga mustaqil ravishda mablag‘larni saqlash va to‘lovlarni o‘tkazish imkonini beruvchi infratuzilmani yaratish ustida ishlamoqda. Xususan, Visa kompaniyasi maxsus dasturlashtiriladigan to‘lov vositasini ishga tushirgan bo‘lsa, boshqa yirik tashkilotlar mashinalar o‘rtasidagi tranzaksiyalarga mo‘ljallangan protokollarni taqdim etmoqda.
Shuningdek, sun’iy intellekt agentlari uchun ochiq kodli raqamli hamyon standartlari ham ishlab chiqilmoqda. Yaqinda Amazon Web Services tizimiga Coinbase kompaniyasining maxsus to‘lov protokoli integratsiya qilindi.
Bu yangilik sun’iy intellekt agentlariga raqamli valyutalar orqali juda kichik miqdordagi mikroto‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatini beradi. Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, ushbu texnologik yangilanish hisoblash quvvati va intellektual xizmatlar uchun to‘lovlarni yanada arzon va tezkor qilishga xizmat qiladi.

Liquid платформа создала возможность торговать с помощью искусственного интеллекта
Мультиактивная торговая платформа Liquid предоставила пользователям удобную возможность. Об этом сообщило Zamin.uz.
Теперь инвесторы могут осуществлять торговые операции напрямую через интерфейсы искусственного интеллекта, такие как OpenAI ChatGPT и Anthropic Claude. С помощью приложения под названием Co-Invest была организована возможность совершать живые сделки с криптовалютами, акциями, на международных валютных рынках и прогнозных площадках.
По словам представителей компании, клиенты могут пополнять свои счета, анализировать состояние рынка и размещать ордера на покупку или продажу, не покидая окно чата. Данная платформа направляет заказы через крупные торговые площадки, такие как Hyperliquid, Lighter и Ostium.
На сегодняшний день приложение поддерживает более пятисот рынков, включая вторичные рынки до первичного публичного предложения акций. С момента запуска в августе прошлого года объем торгов через платформу превысил три миллиарда долларов.
В настоящее время около сорока тысяч активных пользователей регулярно пользуются данной услугой. Основатель Liquid Франклин Ван отметил, что искусственный интеллект служит важным инструментом в устранении проблем, связанных с неравномерным распределением информации на финансовых рынках.
По его мнению, коммуникационные технологии выводят методы инвестирования обычных инвесторов на совершенно новый уровень. Это не просто финансовый продукт, а переход от ограниченных возможностей, управляемых человеком, к интеллектуально расширенному управлению капиталом.
В настоящее время многие финансовые и платежные организации работают над созданием инфраструктуры, позволяющей системам искусственного интеллекта самостоятельно хранить средства и осуществлять платежи. В частности, компания Visa запустила специальный программируемый платежный инструмент, а другие крупные организации представляют протоколы, предназначенные для транзакций между машинами.
Также разрабатываются стандарты цифровых кошельков с открытым исходным кодом для агентов искусственного интеллекта. Недавно в систему Amazon Web Services был интегрирован специальный платежный протокол компании Coinbase.
Эта новость дает возможность агентам искусственного интеллекта осуществлять очень мелкие микроплатежи с помощью цифровых валют. По словам специалистов, данное технологическое обновление послужит дальнейшему удешевлению и ускорению платежей за вычислительные мощности и интеллектуальные услуги.