Mastercard Nyu-Yorkda raqamli aktivlar bilan ishlash litsenziyasini oldi
Mastercard kompaniyasining Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi tranzaksiya xizmatlari bo‘linmasi Nyu-York shtati moliyaviy xizmatlar departamenti tomonidan taqdim etiladigan maxsus litsenziyani qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BitLicense deb nomlanuvchi ushbu ruxsatnoma to‘lov tizimlari bozoridagi yirik ishtirokchiga shtat hududida tartibga solinadigan raqamli aktivlar bilan bog‘liq biznes faoliyatini qonuniy ravishda yuritish imkonini beradi. Mazkur yangilik xalqaro moliya olamida katta qiziqish uyg‘otdi, chunki u an’anaviy moliya tizimi va kriptovalyutalar integratsiyasi yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.
Kompaniya rahbariyati litsenziya olinganini rasman e’lon qilgan bo‘lsa-da, hozircha oddiy iste’molchilar uchun mo‘ljallangan yangi kripto mahsulotlarni taqdim etishga shoshilmayapti. Buning o‘rniga, Mastercard raqamli aktivlar bilan bog‘liq to‘lov va hisob-kitob infratuzilmasini yanada takomillashtirishga e’tibor qaratmoqda.
Kompaniyaning strategik rejalarida barqaror kriptovalyutalar, ya’ni steyblkoinlar hamda tokenizatsiya qilingan depozitlar bilan ishlash tizimini rivojlantirish asosiy o‘rinni egallaydi. Bu esa kelajakda raqamli pullar yordamida amalga oshiriladigan hisob-kitoblarning xavfsizligi va tezkorligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Nyu-York shtatining BitLicense tizimi AQSHdagi eng qat’iy va murakkab tartibga solish mexanizmlaridan biri sanaladi. Bunday ruxsatnomani olish kompaniyadan yuqori darajadagi shaffoflik va moliyaviy barqarorlikni talab etadi.
Mastercard ushbu litsenziyani qo‘lga kiritish orqali Galaxy va Strike kabi nufuzli texnologik kompaniyalar safiga qo‘shildi. Ta’kidlash joizki, joriy yilning fevral oyida MetaMask hamyoni bilan hamkorlikda foydalanuvchilarga o‘z mablag‘larini to‘g‘ridan-to‘g‘ri kripto kartalar orqali sarflash imkoniyati yaratilgan edi.
Ushbu muhim voqea Mastercard tomonidan qiymati salkam ikki milliard dollarga baholangan BVNK infratuzilma kompaniyasi sotib olinganidan so‘ng yuz berdi. Mazkur kelishuv an’anaviy to‘lov tarmoqlarini zamonaviy blokcheyn tranzaksiyalari bilan bog‘lash imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi.
Shuningdek, joriy oyda kompaniya AQSH g‘aznachilik obligatsiyalari bilan bog‘liq ilk transchegaraviy operatsiyani muvaffaqiyatli yakunladi. Hozirgi kunda raqamli aktivlar bozori jadal sur’atlar bilan o‘sib bormoqda va ushbu sohadagi yangi texnologiyalar jahon iqtisodiyotining ajralmas qismiga aylanmoqda.

Mastercard получила лицензию на работу с цифровыми активами в Нью-Йорке
Подразделение Mastercard по транзакционным услугам в Соединенных Штатах Америки получило специальную лицензию, предоставляемую Департаментом финансовых услуг штата Нью-Йорк. Об этом сообщило Zamin.uz.
Эта лицензия, известная как BitLicense, предоставляет крупному участнику рынка платежных систем право легально осуществлять бизнес-деятельность, связанную с цифровыми активами, регулируемой на уровне штата. Эта новость вызвала значительный интерес в международном финансовом мире, поскольку рассматривается как важный шаг на пути интеграции традиционной финансовой системы и криптовалют.
Хотя руководство компании официально объявило о получении лицензии, оно пока не спешит предлагать новым криптопродуктам, ориентированным на обычных пользователей. Вместо этого Mastercard сосредоточивается на дальнейшем совершенствовании инфраструктуры платежей и учета, связанной с цифровыми активами.
В стратегических планах компании основное место занимает развитие системы работы со стабильными криптовалютами, то есть стейблкоинами, а также с токенизированными депозитами. Это направлено на обеспечение безопасности и скорости расчетов, осуществляемых с использованием цифровых валют в будущем.
Система BitLicense штата Нью-Йорк считается одной из самых строгих и сложных механизмов регулирования в США. Получение такой лицензии требует от компании высокого уровня прозрачности и финансовой устойчивости.
Получив эту лицензию, Mastercard присоединился к числу влиятельных технологических компаний, таких как Galaxy и Strike. Следует отметить, что в феврале текущего года в сотрудничестве с кошельком MetaMask была создана возможность для пользователей напрямую пополнять свои счета через криптокарты.
Это важное событие произошло после того, как Mastercard приобрел инфраструктурную компанию BVNK, оцененную в два миллиарда долларов. Данное соглашение значительно расширяет возможности соединения традиционных платежных сетей с современными блокчейн-транзакциями.
Кроме того, в текущем месяце компания успешно завершила первую трансчегарую операцию, связанную с облигациями государственного займа США. На сегодняшний день рынок цифровых активов растет быстрыми темпами, а новые технологии в этой сфере становятся неотъемлемой частью мировой экономики.