Amerika Qoʻshma Shtatlarining Tovar fyucherslari savdosi boʻyicha komissiyasi moliya bozorida tarixiy burilish yasaydigan qarorni qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda mamlakatda rasman roʻyxatdan oʻtgan birjalarda bitkoinning muddatsiz fyuchers shartnomalari bilan savdo qilishga ruxsat berildi. Ushbu muhim qadam kriptovalyuta bozorining eng yuqori likvidlikka ega boʻlgan qismini AQSHning huquqiy tartibga solish doirasiga olib kirish imkonini beradi.
Mazkur yangilik mamlakatni jahonning raqamli aktivlar markaziga aylantirish yoʻlidagi strategik bosqich sifatida baholanmoqda. Bu haqda xalqaro moliya nashrlari maʼlumot tarqatdi.
Muddatsiz shartnomalarning anʼanaviy fyucherslardan asosiy farqi shundaki, ularning amal qilish muddati cheklanmagan. Bunday moliyaviy vositalar toʻxtovsiz ishlaydigan bozorlar uchun maxsus ishlab chiqilgan boʻlib, investorlarga oʻz bitimlarini doimiy ravishda yangilab turish majburiyatidan xalos boʻlish imkonini beradi.
Qiziqarli jihati shundaki, ushbu gʻoya ilk bor 1992-yilda Nobel mukofoti sovrindori Robert Shiller tomonidan oʻrtaga tashlangan edi. Bugungi kunga kelib esa, u global kriptovalyuta bozorida tavakkalchiliklarni boshqarishning eng samarali va ommabop usuliga aylandi.
Shu vaqtga qadar Amerika Qoʻshma Shtatlarida bunday savdolar uchun aniq huquqiy asoslar mavjud emas edi. Shu sababli, yirik hajmdagi savdo amaliyotlari asosan nazorat qilinmaydigan offshor hududlarda amalga oshirilar edi.
Bu holat mahalliy kripto kompaniyalarning xalqaro maydondagi raqobatbardoshligini pasaytirib, investorlar uchun qoʻshimcha toʻsiqlarni yuzaga keltirayotgan edi. Yangi joriy etilayotgan tartib esa bozorda ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash bilan birga, zamonaviy moliya texnologiyalarini rivojlantirishga xizmat qiladi.

В США разрешена торговля бессрочными фьючерсами на биткойн на биржах.
Комиссия по торговле товарными фьючерсами США приняла решение, которое создаст исторический поворот на финансовом рынке. Об этом сообщило Zamin.uz.
Теперь на официально зарегистрированных биржах страны разрешена торговля бессрочными фьючерсными контрактами на биткоин. Этот важный шаг позволит ввести часть рынка криптовалют с самой высокой ликвидностью в рамки правового регулирования США.
Данная новость оценивается как стратегический этап на пути превращения страны в мировой центр цифровых активов. Об этом сообщили международные финансовые издания.
Основное отличие бессрочных контрактов от традиционных фьючерсов заключается в том, что срок их действия не ограничен. Такие финансовые инструменты специально разработаны для рынков, работающих непрерывно, и позволяют инвесторам избежать необходимости постоянно обновлять свои сделки.
Интересно, что эта идея была впервые выдвинута в 1992 году лауреатом Нобелевской премии Робертом Шиллером. К сегодняшнему дню она стала самым эффективным и популярным способом управления рисками на глобальном рынке криптовалют.
До этого момента в Соединенных Штатах Америки не существовало четких правовых основ для таких сделок. Поэтому крупные торговые операции в основном осуществлялись в неконтролируемых офшорных зонах.
Эта ситуация снижала конкурентоспособность местных криптокомпаний на международной арене и создавала дополнительные барьеры для инвесторов. Внедряемый новый порядок, наряду с обеспечением открытости и прозрачности рынка, послужит развитию современных финансовых технологий.
Данное решение Комиссии создает рабочий механизм, направленный на сдерживание резких колебаний рынка и системных рисков. По мнению экспертов, с точки зрения безопасности гораздо выгоднее держать такие сложные финансовые процессы под государственным контролем, чем вытеснять их на неконтролируемые внешние площадки.
Одобрение бессрочных контрактов по биткоину укрепит лидерство США в системе цифровых финансов и создаст новый поток инвестиций в данной области.