O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 22-iyun holatiga xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston so‘mi ayrim asosiy valyutalarga nisbatan mustahkamlangan. Xususan, AQSh dollari oldingi kursga nisbatan 27,11 so‘mga arzonlashib, 12 058,45 so‘m darajasida belgilandi.
Bu degani, markaziy bankning ushbu sanadagi rasmiy kursida dollar so‘mga nisbatan pastroq qiymatda qayd etilgan. Rasmiy kurslar davlat organlari, buxgalteriya hisobi va ayrim rasmiy hisob-kitoblar uchun muhim ahamiyatga ega.
Yevro kursi ham pasayib, 51,62 so‘mga arzonlashgan holda 13 818,98 so‘mni tashkil etdi. Rossiya rubli 0,48 so‘mga arzonlashib, 164,04 so‘mga tushdi.
Funt sterling kursi 43,13 so‘mga kamayib, 15 959,36 so‘m darajasida belgilandi. Yaponiya iyenasi 0,39 so‘mga arzonlashib, 74,77 so‘mni ko‘rsatdi.
Shveysariya franki 93,44 so‘mga pasayib, 14 964,57 so‘mga tushdi. Xitoy yuani esa 4,4 so‘mga arzonlashib, 1 781,34 so‘m darajasida qayd etildi.

Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют по отношению к суму на 22 июня 2026 года. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, узбекский сум укрепился по отношению к некоторым основным валютам. В частности, доллар США подешевел на 27,11 сума по сравнению с предыдущим курсом и был установлен на уровне 12 058,45 сума.
Это означает, что в официальном курсе центрального банка на эту дату доллар зафиксирован по более низкой стоимости по отношению к суму. Официальные курсы имеют важное значение для государственных органов, бухгалтерского учета и некоторых официальных расчетов.
Курс евро также снизился, подешевев на 51,62 сума и составив 13 818,98 сума. Российский рубль подешевел на 0,48 сума и опустился до 164,04 сума.
Курс фунта стерлингов снизился на 43,13 сума и был установлен на уровне 15 959,36 сума. Японская иена подешевела на 0,39 сума, составив 74,77 сума.
Швейцарский франк снизился на 93,44 сума и опустился до 14 964,57 сума. Китайский юань подешевел на 4,4 сума и был зафиксирован на уровне 1 781,34 сума.