O‘zbekiston farmatsevtika ishlab chiqarishida 30 foizga o‘sish kuzatildi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yilning yanvar-aprel oylarida O‘zbekistonning yirik korxonalari tomonidan qariyb 1,9 trillion so‘mlik asosiy farmatsevtika mahsulotlari va preparatlari ishlab chiqarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda tarmoqda 30 foizlik jiddiy o‘sish kuzatilganini ko‘rsatadi. Hududlar kesimida ishlab chiqarish hajmi Mamlakatimizda dori vositalari va tibbiy mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha hududlar orasida keskin farq mavjud.
Asosiy ishlab chiqarish quvvatlari poytaxt va unga tutash hududlarda jamlangan. Toshkent shahri 1,2 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish bilan respublikadagi jami hajmning qariyb 63 foizini qamrab olmoqda.
Sirdaryo viloyati 261,5 milliard so‘m bilan ikkinchi o‘rinni egallaydi. Toshkent viloyati 123,5 milliard so‘mlik ko‘rsatkichga ega.
Namangan viloyati 106,2 milliard so‘m, Samarqand viloyati 78,4 milliard so‘m, Farg‘ona viloyati 40,3 milliard so‘m, Andijon viloyati 39,9 milliard so‘m, Surxondaryo viloyati 30,3 milliard so‘m, Qashqadaryo viloyati 7,8 milliard so‘m va Buxoro viloyati 4,7 milliard so‘mlik ishlab chiqarish hajmini taqdim etgan. Asosiy drayverlar Toshkent shahri farmatsevtika sanoatida mutlaq yetakchilikni saqlab turibdi.
Respublikadagi jami ishlab chiqarilgan mahsulotlarning qariyb 63 foizi aynan poytaxt hissasiga to‘g‘ri keladi. Shuningdek, Sirdaryo va Toshkent viloyatlari ham yirik farmatsevtika klasterlari hisobiga kuchli uchlikdan joy olgan.
Bu uch hudud birgalikda respublika farmatsevtika sanoatining asosiy quvvatini tashkil etadi. Shuni ta’kidlash kerakki, farmatsevtika tarmog‘idagi o‘sish sur’atlarining barqarorligi mamlakat sog‘liqni saqlash tizimining mustahkamlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

В производстве фармацевтики в Узбекистане зафиксирован рост на 30 процентов.
Согласно данным Национального статистического комитета, в январе-апреле 2026 года крупные предприятия Узбекистана произвели фармацевтической продукции и препаратов на сумму около 1,9 трлн сум. Об этом сообщил Zamin.uz.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года в сети зафиксирован значительный рост на 30 процентов. По регионам объём производства
В нашей стране наблюдается существенное неравенство между регионами в производстве лекарственных средств и медицинских изделий.
Основные производственные мощности сосредоточены в столице и прилегающих к ней регионах. Город Ташкент, произведя продукции на сумму 1,2 трлн сум, покрывает около 63 процента от общего объёма республики.
Среди областей второе место занимает Сырдарьинская область с показателем 261,5 млрд сум. Ташкентская область имеет показатель 123,5 млрд сум.
Наманганская область — 106,2 млрд сум, Самаркандская область — 78,4 млрд сум, Ферганская область — 40,3 млрд сум, Андижанская область — 39,9 млрд сум, Сурхандарьинская область — 30,3 млрд сум, Кашкадарьинская область — 7,8 млрд сум и Бухарская область — 4,7 млрд сум.
Основные драйверы
Город Ташкент сохраняет абсолютное доминирование в фармацевтической промышленности.
Около 63 процентов от общего объёма произведённой продукции в республике приходится именно на долю столицы. Кроме того, Сырдарьинская и Ташкентская области также обладают мощными фармацевтическими кластерами.
Эти три региона вместе формируют основную производственную мощность фармацевтической промышленности республики. Следует подчеркнуть, что стабильность темпов роста в фармацевтическом секторе оказывает положительное влияние на укрепление системы здравоохранения страны.
Рост объёма производства лекарственных средств способствует дальнейшему укреплению обеспечения внутреннего рынка.