O‘zbekiston Markaziy banki tomonidan 2026 yil 26 iyun kuni xorijiy valyutalarning rasmiy kurslari e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning asosiy valyutasi bo‘lgan AQSH dollari so‘m nisbatan 10,88 so‘mga arzonab, 12 013,52 so‘mni tashkil etdi. Yevro valyutasi esa aksincha harakatlanib, 6,88 so‘mga qimmatlab, 13 649,76 so‘mga yetdi.
Bu ko‘rsatkich evro mintaqasida moliyaviy barqarorlikni mustahkamlashga olib kelgan omillardan biri sifatida qabul qilinishi mumkin. Rossiya federatsiyasining milliy valyutasi bo‘lgan rubl so‘mga nisbatan 0,46 so‘mga arzonab, 159,95 so‘mga tushdi.
Bu pasayish o‘zaro savdo aloqalariga ta’sir qiluvchi asosiy omillardan biri bo‘lib qolmoqda. Buyuk Britaniya funt sterlingi 2,32 so‘mga arzonlab, 15 841,03 so‘mni tashkil etdi.
Shveysariya franki ham o‘z o‘rniga 0,64 so‘mga arzonab, 14 804,09 so‘mga tushdi. Yaponiya iyenasi so‘mga nisbatan 0,1 so‘mga arzonab, 74,24 so‘mni tashkil etdi.
Xitoy Xalq Respublikasining yuani esa 1,54 so‘mga qimmatlab, 1 767,16 so‘mga yetdi. Bu ko‘rsatkich Xitoy iqtisodiyotidagi o‘sish tezligini aks ettirayotgan bo‘lishi mumkin.
Markaziy bankning ushbu kurslari mamlakat moliyaviy barqarorligini ta’minlash va xorijiy valyuta bozorini tartibga solishda muhim vosita bo‘lib xizmat qilmoqda. Valyuta kurlaridagi o‘zgarishlar import va eksport tashkilotlari, shuningdek, fuqarolar uchun ham muhim ahamiyatga ega.

Центральный банк объявил курсы валют
Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 26 июня 2026 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
Основная валюта страны, доллар США, подешевел по отношению к суму на 10,88 сума и составил 12 013,52 сума. Валюта евро, напротив, подорожала на 6,88 сума, достигнув 13 649,76 сума.
Этот показатель может быть воспринят как один из факторов, приведших к укреплению финансовой стабильности в еврозоне. Рубль, национальная валюта Российской Федерации, подешевел по отношению к суму на 0,46 сума и снизился до 159,95 сума.
Данное снижение остается одним из основных факторов, влияющих на взаимные торговые отношения. Фунт стерлингов Великобритании подешевел на 2,32 сума и составил 15 841,03 сума.
Швейцарский франк также подешевел на 0,64 сума, снизившись до 14 804,09 сума. Японская иена подешевела по отношению к суму на 0,1 сума и составила 74,24 сума.
Юань Китайской Народной Республики подорожал на 1,54 сума, достигнув 1 767,16 сума. Этот показатель может отражать темпы роста китайской экономики.
Данные курсы Центрального банка служат важным инструментом обеспечения финансовой стабильности страны и регулирования валютного рынка. Изменения валютных курсов имеют большое значение для импортных и экспортных организаций, а также для граждан.