O‘zbekistonda qurilish materiallari sanoati ulga ruhlandi
O‘n yil oldin uy qurmoqchi bo‘lsak, mahalliy materiallardan asosan qum, shag‘al, oddiy g‘isht yoki shifer topa olardik. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uyning chiroyli va mustahkam bo‘lishini ta’minlaydigan sifatli materiallarning aksariyati chetdan olib kelingan bo‘lardi. Bugungi kunda esa vaziyat butunlay o‘zgardi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida mamlakatimiz qurilish materiallari sanoatining o‘tgan xalalari, bugungi yutuqlari va kelajakdagi ulkan rejalari muhokama qilindi. Katta sakrash: o‘n yil ichida nimalar o‘zgardi?
So‘nggi o‘n yillikda bu sohaga naqd 12 milliard dollar investitsiya kiritildi va 4 mingdan ortiq zamonaviy korxona ishga tushirildi. Natijada biz nafaqat o‘zimizni sement yoki oyna bilan ta‘minladik, balki bazalt, gazoblok, kompozit va ekologik pardozlash materiablari kabi yuqori texnologiyali mahsulotlarni ham o‘zimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydik.
Ko‘rsatkichlardagi farqni o‘zingiz ko‘ring. Ichki bozorni qoplash ulushi: o‘n yil avval 35–40 foizni tashkil etgan bo‘lsa, bugun 98 foizga yetmoqda.
Bunda yangi uylar va sanoat binolari hisobga olinadi. Ishlab chiqarish hajmi: o‘n yil avval 7 trillion so‘m bo‘lgan bo‘lsa, bugun 53 trillion so‘mni tashkil etmoqda.
Eksport hajmi: o‘n yil avval sezilarsiz bo‘lgan bo‘lsa, bugun 1,2 milliard dollarga yetgan. Kelajak rejalari juda ulkan.
Yiliga 280 mingta uy va yangi massivlar qurilish rejalasida. Qurilish sur’atlari to‘xtamaydi, aksincha, yanada tezlashmoqda.
Yil boshida qabul qilingan dasturga muvofiq, oldiga juda katta marralar qo‘yilgan. 2040 yilgacha har yili quriladigan uy-joylar soni ikki baravarga oshirilib, 280 mingtaga yetkaziladi.
Yangi O‘zbekiston massivlari soni deyarli ikki barobar ko‘payadi va 61 tadan 120 taga yetadi. Har yili 20–25 million kvadrat metr tijorat binolari foydalanishga topshiriladi.
Bu esa qurilish materiallari bozorida yiliga kamida 10 milliard dollarlik doimiy talab yaratadi. Grandioz loyihalar mahalliy mahsulotlar uchun ham imtihon va imkoniyat bo‘lmoqda.
Yaqinda o‘tgan Toshkent xalqaro investitsiya forumida taqdim etilgan va umumiy qiymati 27 milliard dollar bo‘lgan infratuzilma loyihalari mahalliy ishlab chiqaruvchilarimiz uchun haqiqiy imkoniyatga aylanmoqda. Yaqin yillarda yurtimizda Jizzaxda atom elektr stansiyasi, Yangi Toshkent xalqaro aeroporti, Yangi Toshkentdagi zamonaviy futbol stadioni, Toshkent–Samarqand yangi avtomobil yo‘li kabi mega-obyektlar qad rostlanmoqda.
Bunday yirik va strategik obyektlar uchun oddiy emas, balki eng yuqori sifatli, xalqaro sertifikatlarga ega qurilish materiallari talab etiladi. Shu munosabat bilan Davlat rahbari mas’ullarga yirik qurilish loyihalarini mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan samarali bog‘lash, mahsulot sifati va standartlarini nazorat qiluvchi yangi tizimni joriy etish vazifasini yukladi.
Xullas, yaqin kelajakda yurtimizning yangi ramzlariga aylanadigan eng muhtasham stadionlar, yo‘llar va aeroportlar o‘zimizning ishchilar tomonidan, o‘zimizda chiqqan materiallar bilan quriladi.

Промышленность строительных материалов в Узбекистане получила новый импульс
Десять лет назад, если бы мы хотели построить дом, мы использовали бы в основном местные материалы: песок, гравий, обычный кирпич или шифер. Об этом сообщил.
ть лет назад, если бы мы хотели построить дом, мы использовали бы в основном местные материалы: песок, гравий, обычный кирпич или шифер. Об этом сообщил Zamin.uz.
Большинство качественных материалов, обеспечивающих красоту и прочность дома, привозились из-за границы. Сегодня ситуация полностью изменилась.
На видеоконференции по отбору инвестиций, проведённой при президенте Шавкате Мирзиёеве, обсуждались прошлые этапы, текущие достижения и грандиозные планы развития строительной промышленности нашей страны. Главный вопрос: что изменилось за десять лет?
За последние десять лет в эту отрасль было инвестировано наличными 12 миллиардов долларов и запущено более 4 тысяч современных предприятий. В результате мы не только обеспечили себя цементом и стеклом, но и наладили производство высокотехнологичных продуктов, таких как базальт, газобетон, композиты и экологичные отделочные материалы, прямо у себя в стране.
Посмотрите на разницу в показателях сами. Заполнение внутреннего рынка: десять лет назад оно составляло 35–40 процентов, а сегодня достигло 98 процентов.
Это относится к новым домам и промышленным зданиям. Объём производства: десять лет назад он был 7 трлн сум, а сегодня составляет 53 трлн сум.
Объём экспорта: десять лет назад он был пренебрежимо мал, а сегодня достиг 1,2 миллиарда долларов. Планы на будущее грандиозны.
Ежегодно планируется строительство 280 тысяч домов и новых массивов. Темпы строительства не снижаются, наоборот, ускоряются.
Согласно программе, принятой в начале года, поставлены очень амбициозные цели. К 2040 году количество строящихся жилых помещений в год увеличится в два раза и достигнет 280 тысяч.
Количество новых массивов в Новом Узбекистане почти удвоится и вырастет с 61 до 120. Ежегодно в эксплуатацию будет вводиться 20–25 миллионов квадратных метров коммерческих зданий.
Это создаст в строительной отрасли минимум 10 миллиардов долларов устойчивого ежегодного спроса. Грандиозные проекты становятся испытанием и возможностью для местной продукции.
Представленные на недавно прошедшем Ташкентском международном инвестиционном форуме инфраструктурные проекты общей стоимостью 27 миллиардов долларов становятся реальной возможностью для наших местных производителей. В ближайшие годы в нашей стране будут построены атомная электростанция в Джизаке, новый Ташкентский международный аэропорт, современный футбольный стадион в Новом Ташкенте и автодорога Ташкент–Самарканд — мегапроекты, которые уже реализуются.
Для таких крупных и стратегических объектов требуются не просто обычные, а самые высококачественные строительные материалы с международными сертификатами. В связи с этим государственное руководство поручило ответственным лицам эффективно связать крупные строительные проекты с местными производителями, внедрить новую систему контроля качества продукции и соблюдения стандартов.
Итак, в ближайшем будущем самые впечатляющие символы нашей страны — стадионы, дороги и аэропорты — будут построены нашими рабочими из материалов, произведённых в Узбекистане.