O‘zbekiston iqtisodiyotida yirik transformatsiya davri davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida yaqindagina yuqori saviyada yakunlangan beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi natijalari atroflicha muhokama qilindi. Forum doirasida qo‘lga kiritilgan raqamlar chin ma’noda rekord darajada bo‘ldi.
Endigi asosiy vazifa — bu mablag‘larni qog‘ozdan real hayotga ko‘chirish. Bu yilgi forum O‘zbekistonga bo‘lgan xorijiy investorlar qiziqishi qay darajada yuqori ekanini yana bir bor isbotladi.
Muloqotlar yakuniga ko‘ra 177 ta kelishuv imzolandi, investitsiyalarning umumiy qiymati naqd 43 milliard dollarni tashkil etdi, xorijlik hamkorlar tomonidan 120 ta yangi yirik taklif ilgari surildi. Davlat rahbari ushbu mablag‘larning har bir senti xalq farovonligi uchun xizmat qilishi kerakligini qat’iy ta’kidladi: har bir kelishuv loyihaga, ish o‘rniga, yuqori qo‘shilgan qiymatga aylanishi shart.
Yig‘ilishda investitsiyalarni jalb qilishdagi ayrim muammolar ham ochiq-oydin tanqid qilindi. Ma’lum bo‘lishicha, so‘nggi besh yilda mamlakatimizga kiritilgan investitsiyalarning qariyb yarmi atigi to‘rtta hudud hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Bundan tashqari, mablag‘larning iqtisodiyotga qaytimi hududlar kesimida keskin farq qilmoqda. Masalan, har 1 million so‘m investitsiya yalpi hududiy mahsulotga Farg‘ona viloyatida 273 ming so‘m, Samarqand viloyatida 262 ming so‘m, Buxoro viloyatida esa 117 ming so‘m qiymat qo‘shmoqda.
Bu ko‘rsatkichlar hududlar orasidagi samaradorlik farqini aniq namoyon etmoqda. Investitsiyalarni jalb qilishda son ortidan quvish emas, balki sifat va yuqori samaradorlikka asoslangan yangi tizim yo‘lga qo‘yiladigan bo‘ldi.
Endilikda loyihalarni puxta ishlab chiqish uchun ilm-fan va tahlil kuchi safarbar etiladi. Shu maqsadda iqtisodiyotning 12 ta eng muhim tarmog‘iga 14 ta aql markazi biriktirildi, 37 ta sohaviy ilmiy institut va oliy ta’lim muassasalari jalb etildi.
Ularning asosiy vazifasi har bir hududning iqtisodiy imkoniyatlarini chuqur o‘rganish, xorijdan kelayotgan pullarni yuqori qo‘shilgan qiymat yaratadigan zamonaviy ishlab chiqarish korxonalariga yo‘naltirish, yangi texnologiyalarni joriy etish va sohaga mos kadrlar tayyorlash bo‘yicha tayyor loyihalarni shakllantirib berishdan iborat. O‘zbekiston katta yurishlarga tayyorlanmoqda.
Navbatdagi vazifa — bu ulkan mablag‘larni yurtimizning har bir go‘shasiga teng va samarali taqsimlashdir.

На инвестиционном форуме «Ташкент» были подписаны соглашения на 43 миллиарда долларов
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева обсуждались итоги недавно завершившегося на высоком уровне пятого Ташкентского международного инвестиционного форума. Показатели, достигнутые в рамках форума, стали поистине рекордными.
Теперь основная задача — перенести эти средства с бумаги в реальную жизнь. В этом году форум еще раз доказал, насколько высок интерес иностранных инвесторов к Узбекистану.
По итогам переговоров было подписано 177 соглашений, общая стоимость инвестиций составила ровно 43 миллиарда долларов, иностранными партнерами было выдвинуто 120 новых крупных предложений. Глава государства строго подчеркнул, что каждый цент этих средств должен служить благосостоянию народа: каждое соглашение должно превратиться в проект, рабочее место и высокую добавленную стоимость.
На совещании была открыто раскритикована и ряд проблем в привлечении инвестиций. Как стало известно, почти половина инвестиций, поступивших в нашу страну за последние пять лет, пришлась всего на четыре региона.
Кроме того, отдача средств в экономику резко различается в разрезе регионов. Например, каждый 1 миллион сумов инвестиций добавляет к валовому региональному продукту 273 тысячи сумов в Ферганской области, 262 тысячи сумов в Самаркандской области и 117 тысяч сумов в Бухарской области.
Эти показатели четко демонстрируют разницу в эффективности между регионами. В привлечении инвестиций будет внедрена новая система, основанная не на погоне за количеством, а на качестве и высокой эффективности.
Теперь для тщательной разработки проектов будут задействованы возможности науки и анализа. С этой целью к 12 самым важным отраслям экономики прикреплены 14 центров компетенций, привлечены 37 отраслевых научно-исследовательских институтов и высших учебных заведений.
Их основная задача заключается в глубоком изучении экономических возможностей каждого региона, формировании готовых проектов по направлению иностранных средств в современные производственные предприятия с высокой добавленной стоимостью, внедрению новых технологий и подготовке соответствующих кадров. Узбекистан готовится к большим шагам.
Следующая задача — равномерное и эффективное распределение огромных средств по каждому уголку нашей страны.