Yil boshida aholini uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha yirik dastur qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, 2040 yilga qadar har yili quriladigan uy-joylar sonini ikki barobar oshirib, 280 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan, deb xabar berdi Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov. Shuningdek, "Yangi O‘zbekiston" massivlari sonini 61 tadan 120 taga ko‘paytirish belgilangan.
Ayni paytda mamlakatda yiliga 20-25 million kvadrat metr tijorat binolari foydalanishga topshirilmoqda. Hisob-kitoblarga ko‘ra, uy-joy va tijorat binolarining o‘zi har yili kamida 10 milliard dollarlik qurilish materiallariga talab yaratadi.
Toshkent xalqaro investitsiya forumida hamkorlarga umumiy qiymati 27 milliard dollar bo‘lgan infratuzilma loyihalari taklif qilindi. Ular orasida Jizzax viloyatida atom elektr stansiyasi, Toshkent viloyatida to‘rtinchi misni boyitish fabrikasi hamda O‘rta Chirchiqda yiliga 20 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega Yangi Toshkent aeroportini qurish rejalari bor.
Bundan tashqari, Yangi Toshkentda 55 ming o‘rinli futbol stadioni va 282 kilometrlik Toshkent-Samarqand avtomobil yo‘lini barpo etish ko‘zda tutilgan. Bu loyihalarni amalga oshirishda katta hajmda qurilish materiallari talab etiladi.
Yirik obyektlarda ishlatiladigan mahsulotlarga standart, sifat va sertifikatlash bo‘yicha yuqori talablar qo‘yiladi. Shu sababli bunday loyihalarni mahalliy qurilish materiallari ishlab chiqaruvchilari bilan bog‘laydigan yangi tizim yaratish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

Ежегодно до 280 тысяч домов строится.
В начале года была принята масштабная программа по обеспечению населения жильем. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно ей, до 2040 года планируется в два раза увеличить количество ежегодно строящихся жилых домов, доведя их число до 280 тысяч, сообщил пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов. Также определено увеличение количества массивов «Новый Узбекистан» с 61 до 120.
В настоящее время в стране ежегодно вводятся в эксплуатацию 20-25 миллионов квадратных метров коммерческих зданий. По расчетам, только жилые и коммерческие здания ежегодно создают спрос на строительные материалы на сумму не менее 10 миллиардов долларов.
На Ташкентском международном инвестиционном форуме партнерам были предложены инфраструктурные проекты общей стоимостью 27 миллиардов долларов. Среди них планы по строительству атомной электростанции в Джизакской области, четвертого обогатительного фабрика по меди в Ташкентской области, а также аэропорта Новый Ташкент в Среднем Чирчике с пропускной способностью 20 миллионов пассажиров в год.
Кроме того, в Новом Ташкенте предусмотрено строительство футбольного стадиона на 55 тысяч мест и автомобильной дороги Ташкент-Самарканд протяженностью 282 километра. Для реализации этих проектов потребуется большой объем строительных материалов.
К продукции, используемой на крупных объектах, предъявляются высокие требования по стандартам, качеству и сертификации. В связи с этим была отмечена необходимость создания новой системы, которая свяжет такие проекты с местными производителями строительных материалов.