Satoshi Nakamoto kripto boyliklar reytingida birinchi o‘rinni egalladi
On-chain ma’lumotlariga ko‘ra, kriptovalyuta bozoridagi eng katta shaxsiy boyliklar dasturchilar, tadbirkorlar va sohaning ilk ishtirokchilari qo‘lida jamlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu sohada yetakchilarni aniqlash uchun blokcheyn tahlili asosida maxsus reyting tuzildi. Reytingning birinchi pog‘onasidan Bitcoin yaratuvchisi sifatida tanilgan Satoshi Nakamoto o‘rin olgan.
Uning boyligi taxminan 69 milliard dollarga baholanmoqda. Bu mablag‘ asosan 2009-2010 yillarda qazib olingan Bitcoin hisobidan shakllangan.
Nakamoto o‘zining tashkil etilgan blokcheyn tizimida hali ham katta miqdordagi kriptovalyutani boshqarib kelmoqda. Ikkinchi o‘rinda TRON loyihasi asoschisi Jastin San qayd etilgan.
Uning kriptoaktivlari qiymati 2,7 milliard dollar deb baholanmoqda. San o‘zining blokcheyn platformasini rivojlantirish orqali katta muvozaga erishgan va bugungi kunda ham faoliyatini davom ettirmoqda.
Uchinchi o‘rinni uelslik IT mutaxassisi Jeyms Xauells egallagan. Uning yo‘qolgan qattiq diskda saqlangan Bitcoin aktivlari bugungi kunda taxminan 500 million dollarga teng.
Mazkur holat kriptovalyuta xavfsizligi masalasiga oid muhim misoblanadi. Ro‘yxatning keyingi o‘rinlaridan dasturchi Stefan Tomas 440 million dollar, estoniyalik bankir Reyn Lohmus 425 million dollar va Ethereum asoschisi Vitalik Buterin 384 million dollar boylik bilan joy olgan.
Bu shaxslar o‘z sohalarida yetakchi hisoblanadi. Shuningdek, irlandiyalik investor Klifton Kollinz 316 million dollar, F2Pool asoschilaridan biri Mao Shisin 166 million dollar boylik bilan reytingdan o‘rin egallagan.

Сатоши Накамото занимает первое место в рейтинге криптомиллиардеров.
Согласно on-chain данным, крупнейшие личные состояния на рынке криптовалют сосредоточены в руках разработчиков, предпринимателей и первых участников отрасли. Об этом сообщило Zamin.uz.
Для определения лидеров в этой области был составлен специальный рейтинг на основе анализа блокчейна. Первую строчку рейтинга занял Сатоши Накамото, известный как создатель Биткоина.
Его состояние оценивается примерно в 69 миллиардов долларов. Эти средства были сформированы в основном за счет Биткоинов, добытых в 2009-2010 годах.
Накамото до сих пор управляет огромным количеством криптовалюты в созданной им блокчейн-системе. На втором месте отмечен основатель проекта TRON Джастин Сан.
Стоимость его криптоактивов оценивается в 2,7 миллиарда долларов. Сан достиг значительного благосостояния за счет развития своей блокчейн-платформы и продолжает свою деятельность и сегодня.
Третье место занял валлийский IT-специалист Джеймс Хауэллс. Его Биткоин-активы, хранящиеся на утерянном жестком диске, на сегодняшний день эквивалентны примерно 500 миллионам долларов.
Данный случай является важным примером в вопросе безопасности криптовалют. Далее в списке следуют разработчик Стефан Томас с состоянием 440 миллионов долларов, эстонский банкир Рейн Лохмус — 425 миллионов долларов и основатель Ethereum Виталик Бутерин — 384 миллиона долларов.
Эти люди считаются лидерами в своих областях. Также в рейтинге yerly место занял ирландский инвестор Клифтон Коллинз с 316 миллионами долларов и один из основателей F2Pool Мао Шисин с состоянием 166 миллионов долларов.
Криптоактивы аргентинского предпринимателя Патрисио Вортхальтерна оцениваются в 107 миллионов долларов, а состояние инвестора Джеймса Фикеля — в 66 миллионов долларов. Специалисты отмечают, что данные расчеты основаны на открытых данных блокчейна и отражают не все финансовые активы лиц, а только выявленные криптовалютные резервы.