O‘zbekiston eksporti yanvar-aprelda 10 milliard dollarga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yilning yanvar–aprel oylarida O‘zbekistonning umumiy eksport hajmi qariyb 10 milliard AQSH dollariga yetib bunga 15 foizga yaqin o‘sish kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisobot davrida Rossiya O‘zbekiston mahsulotlari uchun eng yirik eksport bozori bo‘lib qoldi. Ushbu mamlakatga 1,5 milliard dollarlik mahsulot yetkazib berilgan.
Bu ko‘rsatkich Rossiya bilan iqtisodiy aloqalarning barqaror rivojlanishini ko‘rsatmoqda. Eksport hajmi bo‘yicha keyingi o‘rinlarni Xitoy va Afg‘oniston egalladi.
Xitoyga 919,6 million dollar, Afg‘onistonga esa 643,7 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. Ayniqsa Afg‘oniston bozoriga yetkazib beriladigan tovarlar hajmining ortishi e’tiborni qaratmoqda.
Shuningdek, Fransiya 498,6 million dollar, Qozog‘iston 425,5 million dollar, Turkiya 361,4 million dollar, Birlashgan Arab Amirliklari 265,5 million dollar, Qirg‘iziston 254,2 million dollar, Tojikiston 213,3 million dollar va AQSH 122,5 million dollarni tashkil etib, O‘zbekistonning yirik savdo hamkorlari qatoridan joy oldi. Statistik ma’lumotlar tuman eksportning diversifikatsiyalashuvi va yangi bozorlarga kirish imkoniyatlarining kengayib borayotganini ko‘rsatmoqda.

Экспорт Узбекистана за январь-апрель достиг 10 миллиардов долларов.
По данным Национального статистического комитета, в январе–апреле 2026 года общий объем экспорта Узбекистана достиг почти 10 миллиардов долларов США, что свидетельствует о росте почти на 15 процентов. Об этом сообщило Zamin.uz.
За отчетный период Россия осталась крупнейшим экспортным рынком для узбекской продукции. В эту страну было поставлено товаров на сумму 1,5 миллиарда долларов.
Данный показатель свидетельствует о стабильном развитии экономических связей с Россией. Следующие места по объему экспорта заняли Китай и Афганистан.
В Китай было экспортировано товаров на сумму 919,6 миллиона долларов, а в Афганистан — на 643,7 миллиона долларов. Особое внимание привлекает рост объема товаров, поставляемых на рынок Афганистана.
Также в число крупных торговых партнеров Узбекистана вошли Франция (498,6 миллиона долларов), Казахстан (425,5 миллиона долларов), Турция (361,4 миллиона долларов), Объединенные Арабские Эмираты (265,5 миллиона долларов), Кыргызстан (254,2 миллиона долларов), Таджикистан (213,3 миллиона долларов) и США (122,5 миллиона долларов). Статистические данные показывают диверсификацию экспорта и расширение возможностей выхода на новые рынки.