Kommunal narxlardagi o‘sish 14 oyning eng yuqori ko‘rsatkichiga chiqdi
Markaziy bankning 2026 yil may oyi yakunlari bo‘yicha o‘tkazgan so‘rovnomasi ancha qiziqarli va ziddiyatli manzarani ko‘rsatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bir tomondan, aholi va biznesning umumiy inflyatsion kutilmalarida pasayish tendensiyasi kuzatilmoqda. Ammo ikkinchi tomondan, odamlarning cho‘ntagiga to‘g‘ridan to‘g‘ri ta’sir qiladigan kommunal sohadagi narx-navo xavotirlari so‘nggi 14 oy ichidagi eng yuqori darajaga chiqdi.
Respondentlarning naqd 59 foizi ushbu omilni asosiy xavf sifatida belgilab berdi. Umumiy pasayish fonida ayrim hududlar va ijtimoiy qatlamlarda narxlar o‘sishi bo‘yicha teskari kayfiyat hamon yuqoriligicha qolmoqda.
Aholining umumiy kutilma darajasi 10,1 foizni tashkil etib, nisbiy pasayish kuzatilmoqda. Biznesning umumiy kutilmasi 10,0 foiz atrofida bo‘lib, tadbirkorlar o‘z rejalarida barqarorlikka umid qilmoqda.
Toshkent shahri aholisining kutilmasi 12,0 foizni tashkil etmoqda va poytaxtda yashash qiymati yuqoriligi bu ko‘rsatkichga ta’sir qilmoqda. Pensionerlar orasida esa bu ko‘rsatkich 12,6 foizga yetmoqda, chunki bu qatlam narxlar o‘sishiga eng sezuvchan va xavotirli hisoblanadi.
Jizzax viloyati biznesi bo‘yicha kutilma darajasi 11,9 foizni tashkil etib, tadbirkorlar orasida eng teskari fikrlar shu hududda kuzatilmoqda. Hamyurtlarimiz va biznesni nimalar tashvishga solmoqda?
Iqtisodiy barqarorlikka putur yetkazishi mumkin bo‘lgan va respondentlar tomonidan eng ko‘p tilga olingan asosiy bosim omillari bor. Kommunal sohadagi muammo alohida o‘rin tutadi.
Bu yerda gap nafaqat tariflarning qimmatlashishida, balki ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatining hanuz yomonligicha qolayotgani ham muhim. Elektr energiyasi, gaz va suv ta’minoti sohalaridagi uzilishlar aholi va biznesni tashvishga solmoqda.
Zanjirli reaksiya omillari ham katta ahamiyatga ega. Yoqilg‘i, energiya resurslari va transport xarajatlarining qimmatlashishi bozordagi boshqa mahsulotlar va xizmatlar narxini ham zanjir ichida sudrab chiqaradi.
Ichki bozordagi sun’iylik ham alohida muammo sifatida qaralmoqda. Ayrim tarmoqlarda monopoliyalarning ta’siri kuchayib, bozorlarda narxlarni asossiz oshirishga qaratilgan urinishlar kuzatilmoqda.
Barcha bu omillar yig‘ilgan holda inflyatsion kutilmalar umumiy pasayishga qaramay ayrim toifalarda va hududlarda xavotirni saqlab turishiga sabab bo‘lmoqda.

Рост коммунальных тарифов достиг самого высокого уровня за 14 месяцев.
Опрос, проведенный Центральным банком по итогам мая 2026 года, показал довольно интересную и противоречивую картину. Об этом сообщило Zamin.uz.
С одной стороны, наблюдается тенденция к снижению общих инфляционных ожиданий населения и бизнеса. Однако, с другой стороны, опасения по поводу цен в сфере коммунальных услуг, которые напрямую влияют на карман людей, достигли самого высокого уровня за последние 14 месяцев.
Целых 59 процентов респондентов отметили этот фактор как основной риск. На фоне общего снижения в некоторых регионах и социальных слоях по-прежнему высоки противоположные настроения относительно роста цен.
Общий уровень ожиданий населения составил 10,1 процента, наблюдается относительное снижение. Общие ожидания бизнеса находятся на уровне около 10,0 процентов, и предприниматели надеются на стабильность в своих планах.
Ожидания жителей города Ташкента составляют 12,0 процентов, на этот показатель влияет высокая стоимость жизни в столице. Среди пенсионеров этот показатель достигает 12,6 процента, так как эта категория считается наиболее чувствительной и обеспокоенной ростом цен.
Уровень ожиданий бизнеса в Джизакской области составил 11,9 процента, и именно в этом регионе среди предпринимателей наблюдаются самые противоположные мнения. Что беспокоит наших соотечественников и бизнес?
Существуют основные факторы давления, которые могут нанести ущерб экономической стабильности и которые чаще всего упоминались респондентами. Проблема в коммунальной сфере занимает особое место.
Здесь речь идет не только о подорожании тарифов, но и о том, что качество предоставляемых услуг до сих пор остается плохим. Перебои в электроснабжении, газо- и водоснабжении беспокоят население и бизнес.
Факторы цепной реакции также имеют большое значение. Подорожание топлива, энергетических ресурсов и транспортных расходов по цепочке тянет за собой цены на другие товары и услуги на рынке.
Искусственность на внутреннем рынке также рассматривается как отдельная проблема. В некоторых отраслях усиливается влияние монополий, и на рынках наблюдаются попытки необоснованного повышения цен.
Совокупность всех этих факторов приводит к тому, что, несмотря на общее снижение инфляционных ожиданий, в некоторых категориях и регионах сохраняется обеспокоенность.