Toshkentda go‘sht narxlari kuzatuv natijalari e’lon qilindi
Iqtisodiyot va moliya vazirligi Toshkent shahridagi yirik savdo maskanlarida oziq-ovqat mahsulotlari narxlari bo‘yicha navbatdagi kuzatuv natijalarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, 29-iyun holatiga ko‘ra, poytaxtning Eski Juva dehqon bozorida go‘sht mahsulotlarining ulgurji narxlari tahlil qilindi. O‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida iste’mol bozoridagi joriy holat va narxlarning shakllanishi bo‘yicha aniq ma’lumotlar taqdim etildi.
Rasmiy ma’lumotlarga tayanadigan bo‘lsak, ayni paytda mazkur bozorda mol go‘shtining bir kilogrammi uchun belgilangan narxlar 75 ming so‘mdan 100 ming so‘mgacha bo‘lgan oraliqni tashkil etmoqda. Qo‘y go‘shti narxlarida ham o‘ziga xos tafovutlar kuzatilib, mahsulotning bir kilogrammi sifatiga qarab 90 ming so‘mdan boshlanib, 118 ming so‘mgacha yetishi qayd etilgan.
Ushbu narxlar mahsulotning turiga va sotilish hajmidan kelib chiqib o‘zgarishi mumkin. Ta’kidlash joizki, go‘sht narxining belgilanishida uning qaysi qismi ekani asosiy omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Masalan, qovurg‘a, son yoki bo‘yin go‘shti kabi qismlar bir-biridan farqli qiymatga ega. Shuningdek, bozor rastalaridagi narxlarga mahsulotning mahalliy chorvadorlar tomonidan yetkazib berilgani yoki chetdan keltirilgani ham bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
Bu esa xaridorlarga o‘z ehtiyojlari va imkoniyatlaridan kelib chiqib tanlov qilish imkonini beradi. Shu bilan birga, mutasaddi idoralar nafaqat go‘sht mahsulotlari, balki boshqa muhim iste’mol tovarlari narxlarini ham muntazam kuzatib bormoqda.
Xususan, Fud Siti savdo majmuasidagi kartoshka, piyoz, pomidor, turli mevalar va guruch kabi kundalik ehtiyoj uchun zarur bo‘lgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining ulgurji narxlari ham alohida ro‘yxat asosida shakllantirilgan. Bunday ma’lumotlarning ochiqligi bozordagi narx-navo barqarorligini ta’minlash va aholini xabardor qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Опубликованы результаты мониторинга цен на мясо в Ташкенте
Toshkentda go'sht narxlari kuzatuv natijalari e'lon qilindiМинистерство экономики и финансов объявило результаты очередного наблюдения за ценами на продовольственные товары в крупных торговых центрах Ташкента. Об этом сообщил Zamin.uz.
В частности, по состоянию на 29 июня были проанализированы оптовые цены на мясные продукты на старом дехканском базаре в столице. Проведённое исследование предоставило точные данные о текущей ситуации на потребительском рынке и формировании цен.
Согласно официальным данным, в указанный период цены на один килограмм говядины на данном базаре находились в диапазоне от 75 до 100 тысяч сумов. Цены на баранину также варьировались в зависимости от качества продукта: от 90 тысяч до 118 тысяч сумов за килограмм.
Эти цены могут изменяться в зависимости от вида продукта и объёма продаж. Следует отметить, что при формировании цены на мясо важную роль играет, какая именно часть туши используется.
Например, части, такие как вырезка, шея или лопатка, имеют разную стоимость. Кроме того, цены на рынке напрямую зависят от того, был ли продукт доставлен местными фермерами или привезён из-за рубежа.
Это позволяет потребителям делать выбор, исходя из своих потребностей и возможностей. Кроме того, контролирующие органы регулярно отслеживают не только цены на мясные продукты, но и другие важные потребительские товары.
В частности, в торговом комплексе «Fud Siti» сформированы отдельные списки оптовых цен на сельскохозяйственные товары повседневного спроса, такие как картофель, лук, помидоры, различные фрукты и крупы. Доступность такой информации способствует стабильности цен на рынке и информированию населения, что имеет важное значение.