O‘zbekistonda temir yo‘l orqali yuk tashish hajmi oshdi
O‘zbekiston Statistika agentligi mamlakat iqtisodiyotining asosiy harakatlantiruvchi kuchi hisoblangan temir yo‘l logistikasi sohasidagi yangi ko‘rsatkichlarni ochiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumki, ishlab chiqarish va savdo aloqalarining qay darajada rivojlanayotganini aynan temir yo‘llardagi yuk tashish hajmi orqali aniq tahlil qilish mumkin. Bu sohadagi o‘sish bevosita mamlakat iqtisodiy barqarorligidan dalolat beradi.
Rasmiy ma’lumotlarga tayanadigan bo‘lsak, 2026-yilning dastlabki uch oyi davomida magistral temir yo‘l transporti orqali jami 28 million tonna yuk o‘z manziliga yetkazilgan. Ushbu raqamlar o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda, yuk tashish hajmi 4,3 foizga oshganini ko‘rsatmoqda.
Bu esa transport tizimining o‘tkazuvchanlik qobiliyati va tadbirkorlik subyektlarining faolligi ortib borayotganini tasdiqlaydi. Poyezd vagonlariga ortilgan yuklar tarkibi tahlil qilinganda, mamlakatda qaysi sohalar yuqori sur’atlarda ishlayotganini yaqqol ko‘rish mumkin.
Eng ko‘p tashilgan yuklar ro‘yxatida har xil turdagi rudalar yetakchilik qilmoqda, ularning hajmi 3,9 million tonnani tashkil etdi. Keyingi o‘rinlardan 3,4 million tonna bilan neft mahsulotlari hamda 3,3 million tonna bilan don va tegirmon mahsulotlari joy oldi.
Shuningdek, energetika xavfsizligi uchun muhim bo‘lgan ko‘mir mahsulotlari 2,7 million tonna hajvda tashilgan bo‘lsa, qora metallar ko‘rsatkichi 1,8 million tonnaga yetdi. Qurilish sohasi va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ham temir yo‘l tashuvlarida sezilarli ulushga ega.
Xususan, qurilish yuklari 1,5 million tonna, kimyoviy va mineral o‘g‘itlar 789 ming tonna, sement mahsulotlari esa 710,9 ming tonnani tashkil etdi. Shuningdek, 631 ming tonna yog‘och-taxta yuklari hamda 266,1 ming tonna kartoshka, sabzavot va meva mahsulotlari aholi ehtiyojlari uchun yetkazib berildi.
Boshqa turdagi turli yuklar hajmi esa 8,9 million tonnaga teng bo‘ldi. Ushbu raqamlardan ko‘rinib turibdiki, temir yo‘l transportining asosiy yo‘nalishi hamon yirik og‘ir sanoat xomashyolari bo‘lib qolmoqda.
Ruda, neft va ko‘mir kabi mahsulotlar jami yukning salmoqli qismini tashkil etadi. Shu bilan birga, bahor fasli kirib kelishi bilan qurilish materiallari hamda aholining kundalik ehtiyoji uchun zarur bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlarini tashishda ham ichki bozorda yuqori faollik kuzatilgan.
Bu esa mamlakatda infratuzilma loyihalari va iste’mol bozori jadal rivojlanayotganidan dalolat beradi.

В Узбекистане объём грузоперевозок по железной дороге увеличился.
Агентство статистики Узбекистана объявило о новых показателях в сфере железнодорожной логистики, которая считается основным движущим фактором национальной экономики. Об этом сообщил Zamin.uz.
Как известно, степень развития производственных и торговых связей можно точно оценить по объёму грузоперевозок по железным дорогам. Рост в этой сфере напрямую указывает на экономическую стабильность страны.
Согласно официальным данным, за первые три месяца 2026 года магистральным железнодорожным транспортом было доставлено в пункт назначения в общей сложности 28 миллионов тонн грузов. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объём перевозок вырос на 4,3 процента.
Это подтверждает повышение пропускной способности транспортной системы и рост активности хозяйствующих субъектов. Анализ состава грузов, размещённых в вагонах поездов, позволяет чётко увидеть, какие отрасли в стране работают с высокой интенсивностью.
В списке наиболее перевозимых грузов лидируют различные виды руды, их общий объём составил 3,9 миллиона тонн. На следующих позициях находятся нефтепродукты — 3,4 миллиона тонн, а также зерно и продукты переработки — 3,3 миллиона тонн.
Кроме того, для обеспечения энергетической безопасности было перевезено 2,7 миллиона тонн угольной продукции, а показатель по чёрным металлам достиг 1,8 миллиона тонн. Значительные объёмы также отмечаются в перевозках продукции строительной и сельскохозяйственной отраслей.
Особенно, грузы для строительства составили 1,5 миллиона тонн, химические и минеральные удобрения — 789 тысяч тонн, а продукция из цемента — 710,9 тысячи тонн. Кроме того, 631 тысячу тонн грузов из древесины и пиломатериалов, а также 266,1 тысячи тонн картофеля, овощей и фруктов были доставлены для удовлетворения потребностей населения.
Объём прочих видов грузов составил 8,9 миллиона тонн. Из этих данных видно, что основное направление железнодорожного транспорта по-прежнему связано с перевозкой сырья для тяжёлой промышленности.
Руда, нефть и уголь вместе формируют значительную долю общего объёма грузов. Вместе с тем, с началом весны наблюдается рост активности в перевозке строительных материалов и продуктов питания, необходимых для повседневного потребления населения, что указывает на высокую активность на внутреннем рынке.
Это свидетельствует о том, что в стране активно развиваются инфраструктурные проекты и потребительский рынок.