Valyuta kursi: dollar, yevro va funt qimmatlanib bormoqda
O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 30 iyun kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilishicha, bu kun AQSH dollari 51,55 so‘mga qimmatlab, 12 060,84 so‘mni tashkil etdi. Yevro esa 55,18 so‘mga qimmatlanib, 13 754,18 so‘mga teng bo‘ldi.
Rossiya rubli 0,26 so‘mga qimmatlab, 155,00 so‘mni tashkil etdi. Buyuk Britaniya funt sterlingi 65,74 so‘mga qimmatlanib, 15 943,22 so‘mga yetdi.
Yapon iyenasi 0,19 so‘mga qimmatlab, 74,50 so‘mni tashkil etdi. Shveysariya franki 54,56 so‘mga qimmatlanib, 14 913,86 so‘mga teng bo‘ldi.
Xitoy yuani esa 8,6 so‘mga qimmatlab, 1 775,14 so‘mni tashkil etdi. Markaziy bank kurslarni har kuni e’lon qilib boradi va ular bozor holatiga qarab o‘zgarib turadi.
Valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar import va eksport operatsiyalariga, shuningdek, aholining xarajatlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’sir qiladi. Shuning uchun kurslarni kuzatib borish muhim ahamiyatga ega.

Курс валют: доллар, евро и фунт растут
Valyuta kursi: dollar, yevro va funt qimmatlanib bormoqdaЦентральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 30 июня 2026 года. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно информации, доллар США подорожал до 51,55 сума, составив 12 060,84 сума. Евро подорожал до 55,18 сума, достигнув 13 754,18 сума.
Российский рубль подорожал до 0,26 сума, составив 155,00 сума. Фунт стерлингов Великобритании подорожал до 65,74 сума, достигнув 15 943,22 сума.
Иена Японии подорожала до 0,19 сума, составив 74,50 сума. Швейцарский франк подорожал до 54,56 сума, достигнув 14 913,86 сума.
Китайский юань подорожал до 8,6 сума, составив 1 775,14 сума. Центральный банк ежедневно объявляет курсы валют, которые меняются в зависимости от рыночной ситуации.
Изменения валютных курсов напрямую влияют на импорт и экспорт операции, а также на расходы населения. Поэтому мониторинг курсов имеет важное значение.