O‘zbekiston iqtisodiyoti hajmini oshirishda startap loyihalar muhim o‘rin tutadi
O‘zbekiston hukumati 2030-yilga qadar mamlakat iqtisodiyoti hajmini 240 milliard dollardan oshirishni ustuvor vazifa sifatida belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari mazkur yuksak marraga erishish yo‘lida barcha sohalarga yangi g‘oya va zamonaviy yondashuvlar olib kiradigan innovatsion startap loyihalarning o‘rni beqiyos ekanini alohida ta’kidlab o‘tdi. Bugungi kunda iqtisodiy o‘sishni faqatgina an’anaviy usullar bilan emas, balki yuqori texnologiyalar va yoshlarning intellektual salohiyati orqali ta’minlash davr talabiga aylandi.
Oxirgi to‘qqiz yil ichida mamlakatimizda mahalliy startap ekotizimi misli ko‘rilmagan darajada rivojlanib, 15 barobar o‘sishga erishdi. Hozirgi kunda ushbu sohaning umumiy qiymati 4 milliard dollardan oshgani quvonarli holdir.
Shuningdek, sohada moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tizimi ham kengayib bormoqda. Xususan, venchur jamg‘armalar soni 23 taga yetdi va ularning umumiy kapitali 200 million dollarni tashkil etmoqda.
Bu ko‘rsatkichlar mamlakatda tadbirkorlikning yangi avlodi shakllanayotganidan dalolat beradi. Mazkur davr mobaynida yurtimizda 1 ming 200 dan ortiq istiqbolli startap loyihalar hayotga tatbiq etildi.
Muhimi shundaki, ushbu yo‘nalishda 3 mingdan ziyod yosh mutaxassis faoliyat yuritib, yuqori daromad topmoqda. O‘zbekistonning bu boradagi yutuqlari xalqaro miqyosda ham e’tirof etilmoqda.
Masalan, global startap indeksida mamlakatimiz birdaniga 31 pog‘onaga yuqoriladi. Bundan tashqari, O‘zbekiston dunyodagi eng tez rivojlanayotgan startap ekotizimlaridan biri sifatida tan olinib, 2026-yil mamlakati deb e’lon qilindi.
Endilikda davlat boshqaruvi organlari va mahalliy hokimliklar yoshlarning g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlashga bevosita mas’ul bo‘ladi. Mingta masalaga yoshlardan mingta yechim loyihasi doirasida har bir vazir va hokim o‘z tizimidagi dolzarb muammolarni ochiq platformaga joylashtiradi.
Yoshlar tomonidan taklif etilgan eng maqbul yechimlar munosib taqdirlanadi. Buning uchun har bir rahbar kamida 10 milliard so‘m miqdorida venchur jamg‘arma tashkil etishi belgilandi.
Ushbu mablag‘lar g‘oliblarni rag‘batlantirish va eng yaxshi 20 ta loyihani g‘oyadan amaliyotgacha bo‘lgan bosqichda moliyalashtirishga sarflanadi. Shu bilan birga, Yoshlar ishlari agentligi biznes, axborot texnologiyalari va kreativ iqtisodiyot yo‘nalishlarida 100 ta eng sara loyihani tanlab oladi.
Mazkur loyihalarning har biriga 1 milliard so‘mgacha investitsiya kiritilishi rejalashtirilgan. Bunday tizimli yondashuv yoshlarning bilim va ko‘nikmalarini mamlakat taraqqiyoti yo‘lida safarbar etishga xizmat qiladi.

Стартап-проекты играют важную роль в увеличении объёма экономики Узбекистана.
O'zbekiston iqtisodiyoti hajmini oshirishda startap loyihalar muhim o'rin tutadiПравительство Узбекистана поставило перед собой приоритетную задачу — увеличить объем национальной экономики до 240 миллиардов долларов к 2030 году. Об этом сообщил Zamin.uz.
Лидер государства особо подчеркнул, что достижение этого высокого уровня возможно только благодаря внедрению инновационных стартап-проектов с новыми идеями и современными подходами во всех сферах. Сегодня обеспечение экономического роста не ограничивается традиционными методами, а становится требованием времени — оно должно осуществляться за счет высоких технологий и интеллектуального потенциала молодежи.
За последние девять лет местная стартап-экосистема в нашей стране развивалась беспрецедентными темпами, увеличившись в 15 раз. Текущая общая стоимость этой сферы превысила 4 миллиарда долларов, что является поводом для удовлетворения.
Кроме того, система финансовой поддержки в этой сфере также расширяется. В частности, количество венчурных фондов достигло 23, а их общий капитал составляет 200 миллионов долларов.
Эти показатели свидетельствуют о формировании нового поколения предпринимателей в стране. За указанный период в Узбекистане было реализовано более 1200 перспективных стартап-проектов.
Важно отметить, что в этом направлении более 3 тысяч молодых специалистов активно работают и получают высокий доход. Достижения Узбекистана в этой области получают признание и на международном уровне.
Например, в глобальном индексе стартапов наша страна занимает 31-е место. Кроме того, Узбекистан был выбран как одна из самых быстрорастущих стартап-экосистем в мире и официально объявлен «Страной стартапов» на 2026 год.
В настоящее время органы государственной власти и местные хокимияты несут прямую ответственность за поддержку идей молодежи. В рамках инициативы «Тысяча проблем — тысяча решений от молодежи» каждый министр и хоким размещает на открытой платформе актуальные проблемы в своей системе.
Наиболее популярные решения, предложенные молодежью, будут достойно вознаграждены. Для этого каждому руководителю предписано создать венчурный фонд объемом не менее 10 миллиардов сумов.
Эти средства будут направлены на поощрение победителей и финансирование лучших 20 проектов на всех этапах — от идеи до реализации. Одновременно с этим Агентство по делам молодежи отбирает 100 лучших проектов в сфере бизнеса, информационных технологий и креативной экономики.
На каждый из этих проектов планируется выделить инвестиции в размере до 1 миллиарда сумов. Такой системный подход способствует использованию знаний и навыков молодежи на пути национального развития.