O‘zbekistonga Rossiyadan benzin yetkazib berish sekinlashdi
Rossiya ichki yoqilg‘i bozoridagi vaziyat va eksportga qo‘yilgan vaqtinchalik cheklovlar ortidan O‘zbekistonga benzin yetkazib berish keskin kamaygani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya hukumati avtomobil benzini eksportiga doir cheklovlarni 2026 yil 31 iyulga qadar kuchaytirgan. Rasmiy qarorda bu chora ichki bozorda barqarorlikni saqlash, mavsumiy talab va neft narxining o‘sishi bilan izohlangan.
Biroq hukumatlararo kelishuvlar asosidagi yetkazib berishlar cheklovdan mustasno ekani ham qayd etilgan. Ayni paytda O‘zbekistondagi ayrim yirik tarmoqli AYOQSHlarda, jumladan Toshkentdagi brendli shoxobchalarda AI-92 va AI-95 benzini savdosi deyarli to‘xtagani aytilmoqda.
Import benzinidagi uzilish qancha davom etishi hozircha noma’lum. O‘zbekistonning vakolatli idoralari Rossiyadan benzin yetkazib berish butunlay to‘xtatilgani yoki ichki bozorda rasmiy tanqislik yuzaga kelgani haqida hozircha alohida bayonot bermagan.

Поставки бензина из России в Узбекистан замедлились.
Сообщения о снижении поставок бензина в Узбекистан из России, находящиеся под воздействием ситуации на внутреннем рынке топлива и временные ограничения на экспорт, распространяются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Российское правительство продлило ограничения на экспорт автомобильного бензина до 31 июля 2026 года. В официальном постановлении этот шаг объясняют стремлением сохранить стабильность на внутреннем рынке, сезонным спросом и ростом цен на нефть.
Однако отмечается, что поставки на основе правительственных соглашений исключены из ограничений. В настоящее время в некоторых крупных сетевых АЗС Узбекистана, включая фирменные заправочные станции в Ташкенте, почти прекратилась продажа бензинов AI-92 и AI-95.
Скоро неизвестно, как долго продолжится перебой в поставках импортного бензина. Уполномоченные органы Узбекистана пока не высказали отдельных комментариев относительно того, полностью ли прекращены поставки бензина из России или возникло официальное ограничение на внутреннем рынке.