O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarini munosib ish o‘rinlari bilan ta’minlash hamda yoshlar o‘rtasida tadbirkorlik muhitini shakllantirishga qaratilgan yangi tizim joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur tashabbuslar davlat rahbarining yoshlar vakillari bilan o‘tkazgan uchrashuvi davomida belgilab berildi. Yangi tartibga muvofiq, oliygoh bitiruvchilarini ishga qabul qilgan korxona va tashkilotlar uchun soliq imtiyozlari taqdim etiladi.
Xususan, ushbu mutaxassislar uchun to‘lanadigan jismoniy shaxslar daromad solig‘i va ijtimoiy soliq stavkalari bir yil muddatga bir foizgacha tushiriladi. Bu esa ish beruvchilarning yosh kadrlarga bo‘lgan qiziqishini oshirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, mamlakatimizda Kafolatlangan birinchi qadam deb nomlangan yangi dastur ishga tushiriladi. Ushbu loyiha asosan ijtimoiy himoyaga muhtoj yoshlar, jumladan, yetim bolalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar hamda xorijdan mehnat migratsiyasidan qaytgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlashni ko‘zda tutadi.
Dastur doirasida ularning jamiyatda o‘z o‘rnini topishi va bandligini ta’minlash uchun zarur sharoitlar yaratiladi. Bundan tashqari, ijtimoiy mas’uliyatni his qilgan talabalar uchun ham alohida rag‘batlantirish choralari belgilandi.
Yuqorida qayd etilgan toifadagi yoshlarni oliy ta’lim muassasalariga tayyorlagan va ularga ustozlik qilgan talabalarga magistratura bosqichiga qabul qilinish jarayonida hamda stipendiya tayinlashda qo‘shimcha imtiyozlar beriladi. Bu chora yoshlar o‘rtasida o‘zaro yordam va birdamlik muhitini yanada mustahkamlashga yordam beradi.
Yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Yoshlar mini-franshizasi dasturi ham yo‘lga qo‘yilmoqda. Mazkur loyiha doirasida mahalliy brendlar ostida o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan yoshlarga 300 million so‘mgacha foizsiz qarz mablag‘lari ajratiladi.
Ushbu moliyaviy ko‘mak yoshlarning tadbirkorlik faoliyatini boshlashi uchun muhim poydevor bo‘ladi. Mazkur barcha tashabbus va dasturlarni to‘liq amalga oshirish uchun davlat byudjetidan jami 500 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.

Предпринимателям, нанявшим выпускников высших учебных заведений, будут предоставлены налоговые льготы
Oliy ta'lim bitiruvchilarini ishga olgan tadbirkorlarga soliq imtiyozlari beriladi
В Узбекистане внедряется новая система, направленная на обеспечение выпускников высших учебных заведений достойными рабочими местами и формирование предпринимательской среды среди молодежи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные инициативы были определены в ходе встречи главы государства с представителями молодежи. Согласно новому порядку, предприятиям и организациям, принявшим на работу выпускников вузов, будут предоставлены налоговые льготы.
В частности, ставки подоходного налога с физических лиц и социального налога, выплачиваемые за этих специалистов, будут снижены до одного процента сроком на один год. Это послужит повышению интереса работодателей к молодым кадрам.
Вместе с тем, в нашей стране будет запущена новая программа под названием «Гарантированный первый шаг». Данный проект предусматривает поддержку в основном молодежи, нуждающейся в социальной защите, включая детей-сирот, лиц с инвалидностью, а также граждан, вернувшихся из трудовой миграции из-за рубежа.
В рамках программы будут созданы необходимые условия для их трудоустройства и реализации в обществе. Кроме того, определены отдельные меры стимулирования для студентов, чувствующих социальную ответственность.
Студентам, которые готовили к поступлению в высшие учебные заведения и наставляли молодежь вышеуказанных категорий, будут предоставлены дополнительные льготы при поступлении в магистратуру и назначении стипендии. Эта мера поможет еще больше укрепить атмосферу взаимопомощи и солидарности среди молодежи.
В целях поддержки молодых предпринимателей также запускается программа «Молодежная мини-франшиза». В рамках данного проекта молодежи, желающей начать собственный бизнес под местными брендами, будут выделяться беспроцентные займы в размере до 300 миллионов сумов.
Эта финансовая помощь станет важным фундаментом для начала предпринимательской деятельности молодежи. Для полной реализации всех этих инициатив и программ из государственного бюджета планируется выделить в общей сложности 500 миллиардов сумов.