O‘zbekistonda BYD elektromobillari ishlab chiqarishni kengaytirish masalalari kelishib olindi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov hamda BYD kompaniyasining Markaziy Osiyo va Kavkaz mintaqalari bo‘yicha boshqaruvchi direktori Sao Shuang o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur muloqot doirasida Jizzax viloyatida tashkil etilgan qo‘shma korxona faoliyatini yanada kengaytirish hamda mamlakatimizda elektromobillar infratuzilmasini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Tomonlar kelgusida amalga oshiriladigan yirik o‘zgarishlar va strategik rejalarni kelishib oldilar.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda BYD brendi ostidagi elektromobillar va gibrid avtomobillarni ishlab chiqarish loyihasining dastlabki natijalari sarhisob qilindi. Xaridorlar uchun qulay sharoitlar yaratish va sohani tizimli rivojlantirish maqsadida respublika bo‘ylab tezkor quvvatlash stansiyalari tarmog‘ini barpo etishga alohida e’tibor qaratiladigan bo‘ldi.
Shuningdek, ishlab chiqarish jarayonlarini xalqaro standartlar asosida takomillashtirish va tayyor mahsulotlarning eksport hajmini sezilarli darajada oshirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi. BYD kompaniyasi O‘zbekistonda nafaqat tayyor avtomobillarni yig‘ish, balki yuqori texnologiyali butlovchi qismlarni mahalliylashtirish loyihalarini ham hayotga tatbiq etishni rejalashtirmoqda.
Eng muhim yangiliklardan biri shundaki, kelgusida mamlakatimizda dunyoda o‘ta xavfsiz va chidamli deb tan olingan Blade akkumulyatorlari hamda jamoat transporti uchun mo‘ljallangan zamonaviy elektr avtobuslarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Bu esa mamlakatimiz avtosanoatida haqiqiy texnologik yangilanishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, ehtiyot qismlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish darajasini ko‘tarish, muhandislik va servis xizmatlari sifatini yaxshilash orqali korxonaning tashqi bozorlardagi o‘rnini mustahkamlash ko‘zda tutilgan. Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, 1995-yilda asos solingan BYD kompaniyasi bugungi kunda yangi energiya manbalarida harakatlanuvchi transport vositalari ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoning eng yetakchi gigantlaridan biri sanaladi.
Muzokaralar yakunida har ikki tomon O‘zbekistonda boshlangan ushbu yirik loyihaning muvaffaqiyatli davom etishi va barqaror rivojlanishini ta’minlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Uzoq muddatli hamkorlikni yanada mustahkamlash borasidagi kelishuvlar mamlakatimiz iqtisodiyoti va ekologik barqarorligini ta’minlashda muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.

В Узбекистане обсуждались вопросы расширения производства электромобилей BYD.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Қудратов и исполнительный директор BYD по Центральной Азии и Кавказу Сао Шуан провели важную встречу. Об этом сообщило Zamin.uz.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего расширения деятельности совместного предприятия, созданного в Джизакской области, а также вывода инфраструктуры электромобилей в нашей стране на абсолютно новый уровень. Стороны согласовали предстоящие крупные изменения и стратегические планы.
Во время встречи были подведены предварительные результаты проекта по производству электромобилей и гибридных автомобилей под брендом BYD в Узбекистане. Было уделено особое внимание созданию комфортных условий для потребителей и системному развитию отрасли через расширение сети быстрых зарядных станций по всей республике.
Кроме того, было определено как приоритетная задача улучшение производственных процессов в соответствии с международными стандартами и значительное увеличение объема экспорта готовой продукции. Компания BYD планирует в Узбекистане не только собирать готовые автомобили, но и локализовать производство высокотехнологичных компонентов.
Одним из важнейших объявлений стало то, что в ближайшее время в нашей стране начнётся производство Blade-аккумуляторов, признанных во всём мире одними из самых безопасных и долговечных, а также современных электробусов для общественного транспорта. Это будет способствовать реальному технологическому прорыву в автомобильной отрасли нашей страны.
Кроме того, планируется повысить уровень локализации производства запасных частей, улучшить качество инженерного и сервисного обслуживания, чтобы укрепить позицию предприятия на внешних рынках. Как известно, компания BYD, основанная в 1995 году, сегодня является одним из ведущих мировых гигантов в производстве транспортных средств на новых источниках энергии.
В завершении переговоров обе стороны выразили готовность обеспечить успешное продолжение и устойчивое развитие этого крупного проекта, запущенного в Узбекистане, а также укрепить долгосрочное сотрудничество, которое станет важным шагом в обеспечении экономической и экологической устойчивости нашей страны.