O‘zbekistonning xalqaro oltin-valyuta zaxiralari joriy yilning iyun oyidagi pasayishdan so‘ng yana ko‘payishni boshladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Markaziy bank taqdim etgan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 1-avgust holatiga ko‘ra mamlakatning rasmiy zaxiralari 37,4 milliard dollarga yetgan. Bir oy davomida mamlakatning valyuta va oltin aktivlari qariyb 1,06 milliard dollarga ko‘payganini ko‘rish mumkin.
Ushbu ijobiy o‘zgarish asosan jahon bozorida oltin narxining ko‘tarilishi va valyuta aktivlarining barqarorlashishi bilan izohlanadi. Zaxiralar tarkibida oltinning qiymati sezilarli darajada oshib, 29,15 milliard dollarni tashkil etmoqda.
E’tiborli jihati shundaki, oltinning umumiy qiymati oshgan bo‘lsa-da, uning fizik hajmi biroz kamaygan. Hozirda O‘zbekiston ixtiyorida 12,0 million troy unsiya miqdorida oltin mavjud bo‘lib, bu taxminan 373,2 tonnaga to‘g‘ri keladi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan oyga nisbatan 100 ming troy unsiyaga kamdir. Xalqaro bozordagi o‘rin va oltin xaridi Jahon oltin kengashining hisobotlariga ko‘ra, O‘zbekiston joriy yilning birinchi yarmi davomida oltin xarid qilish bo‘yicha dunyodagi yetakchi mamlakatlar qatoridan joy oldi.
Xususan, yilning dastlabki olti oyi davomida mamlakatimiz jami 41 tonna oltin sotib olgan. Faqatgina iyun oyining o‘zida 9 tonna qimmatbaho metall xarid qilingan bo‘lib, bu ko‘rsatkich bo‘yicha O‘zbekiston dunyoda Polsha va Hindistondan keyingi uchinchi o‘rinni egalladi.
Xorijiy valyutadagi zaxiralar ham o‘z navbatida o‘sish ko‘rsatgan. Hozirda valyuta aktivlari 7,65 milliard dollarga yetgan bo‘lib, bu o‘tgan oydagi ko‘rsatkichlardan sezilarli darajada yuqoridir.
Valyuta zaxiralarining ko‘payishi mamlakatning tashqi iqtisodiy barqarorligini ta’minlashda va milliy valyuta kursini muvozanatda saqlashda muhim ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston Markaziy banki oltin-valyuta zaxiralarini boshqarishda diversifikatsiya tamoyillariga amal qilmoqda.
Ya’ni, zaxiralarning bir qismi naqd xorijiy valyutalarda, asosiy qismi esa qimmatbaho metallar ko‘rinishida saqlanmoqda. Bu usul jahon moliya bozoridagi tebranishlar va inflyatsiya xavfidan himoyalanish imkonini beradi.

Международные золотовалютные резервы Узбекистана после снижения в июне текущего года снова начали расти. Об этом сообщает One.uz.
Согласно последним данным, предоставленным Центральным банком, по состоянию на 1 августа официальные резервы страны достигли 37,4 млрд долларов. За месяц можно наблюдать увеличение валютных и золотых активов страны примерно на 1,06 млрд долларов.
Это положительное изменение объясняется в основном ростом цен на золото на мировом рынке и стабилизацией валютных активов. Стоимость золота в структуре резервов значительно выросла и составляет 29,15 млрд долларов.
Интересно, что, несмотря на рост общей стоимости золота, его физический объем немного сократился. В настоящее время в распоряжении Узбекистана находится 12,0 млн тройских унций золота, что примерно соответствует 373,2 тонны.
Этот показатель на 100 тысяч тройских унций меньше по сравнению с прошлым месяцем. Позиции на международном рынке и закупки золота Согласно отчетам Всемирного золотого совета, Узбекистан занял место среди ведущих стран мира по закупкам золота в первой половине текущего года.
В частности, за первые шесть месяцев года наша страна приобрела в общей сложности 41 тонну золота. Только в июне было закуплено 9 тонн драгоценного металла, и по этому показателю Узбекистан занял третье место в мире после Польши и Индии.
Резервы в иностранной валюте также показали рост. В настоящее время валютные активы достигли 7,65 млрд долларов, что значительно выше показателей прошлого месяца.
Увеличение валютных резервов имеет важное значение для обеспечения внешней экономической стабильности страны и поддержания баланса курса национальной валюты. Центральный банк Узбекистана придерживается принципов диверсификации при управлении золотовалютными резервами.
То есть часть резервов хранится в наличной иностранной валюте, а основная часть — в виде драгоценных металлов. Этот метод позволяет защититься от колебаний на мировом финансовом рынке и риска инфляции.
Учитывая ожидаемый рост цен на золото на мировых биржах в будущем, высока вероятность дальнейшего увеличения стоимости резервов страны.