O‘zbekistonda ko‘p yillar davomida foydalanilmay bo‘sh yotgan va qarovsiz qolgan aerodromlar hamda uchish-qo‘nish yo‘laklari qayta tiklanib, zamonaviy sayyohlik va ekstremal sport maskanlariga aylantiriladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Davlat rahbari tomonidan tayyorlangan faol turizmni rivojlantirishga oid qaror loyihasida mamlakat bo‘ylab kichik aviatsiyani jonlantirish va ushbu sohaga tadbirkorlarni keng jalb etish ko‘zda tutilgan. Hukumat rejasiga ko‘ra, mazkur obektlar infratuzilmasini yaxshilash orqali hududlarda yangi turistik yo‘nalishlar va ekstremal hordiq chiqarish maskanlari tashkil etiladi.
Kichik aviatsiya va o‘quv markazlari uchun imkoniyatlar Yangi tartibga muvofiq, qayta tiklangan va obodonlashtirilgan aerodrom maydonlari tadbirkorlarga uzoq muddatli ijara huquqi asosida beriladi. Ushbu hududlarda ekstremal turizmning ommabop turlari, jumladan, yengil aviatsiya parvozlari, parashyutdan sakrash hamda paraplanda uchish xizmatlarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Shuningdek, aerodrom hududidagi mavjud bino va inshootlardan soha mutaxassislarini tayyorlaydigan maxsus o‘quv markazlari sifatida foydalanishga ruxsat etiladi. Sohani tartibga solish mexanizmlarini takomillashtirish maqsadida Fuqaro aviatsiyasi agentligiga qo‘shimcha vakolatlar berilishi kutilmoqda.
Endilikda ushbu agentlik havo kemalarini ro‘yxatdan o‘tkazish va sertifikatlash jarayonlarini soddalashtirilgan tartibda amalga oshiruvchi asosiy davlat regulyatori vazifasini bajaradi. Bu esa o‘z navbatida yengil aviatsiya texnikalaridan foydalanishda byurokratik to‘siqlarni kamaytirishga xizmat qiladi.
Tadbirkorlar uchun bojxona imtiyozlari Ekstremal va faol turizm yo‘nalishida faoliyat yurituvchi biznes vakillarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida davlat tomonidan keng ko‘lamli imtiyozlar paketi taqdim etilishi ko‘zda tutilmoqda. Loyihaga ko‘ra, 40 ga yaqin turdagi maxsus texnika va asbob-uskunalarni O‘zbekistonga olib kirishda tadbirkorlar bojxona to‘lovlaridan to‘liq ozod etilishi mumkin.
Bu ro‘yxatga kvadrotsikllar, baggilar, avtokemperlar, gidrotsikllar, parashyut va paraplanlar hamda tog‘-chang‘i sporti uchun zarur bo‘lgan anjomlar kiritilgan. Mazkur imtiyozli tizimni 2027-yilning boshidan 2030-yilning boshiga qadar amal qilishini joriy etish taklif qilinmoqda.
Bundan tashqari, 2027-yildan boshlab faol turizm obektlaridagi infratuzilmani rivojlantirish bilan bog‘liq loyihalar davlat dasturlariga kiritilishi va budjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilishi rejalashtirilgan. Bunday yondashuv mamlakatning turistik salohiyatini oshirish bilan birga, chekka hududlarda yangi ish o‘rinlari yaratilishiga ham turtki bo‘ladi.

В Узбекистане в течение многих лет простаивавшие и заброшенные аэродромы, а также взлётно-посадочные полосы восстанавливаются и превращаются в современные туристические и экстремальные спортивные комплексы. Об этом сообщает One.uz
В проекте решения, подготовленном руководителем государства, по развитию активного туризма предусмотрено возрождение малой авиации по всей стране и привлечение предпринимателей в эту сферу. Согласно плану правительства, за счёт улучшения инфраструктуры этих объектов в регионах будут созданы новые туристические направления и площадки для экстремального отдыха.
Возможности для малой авиации и учебных центров
Согласно новому порядку, восстановленные и благоустроенные аэродромные площадки предоставляются предпринимателям на условиях долгосрочной аренды. На этих территориях планируется организовать доступные виды экстремального туризма, включая полёты на лёгких самолётах, прыжки с парашютом и полёты на парапланах.
Кроме того, существующие здания и сооружения на территории аэродромов разрешается использовать в качестве специализированных учебных центров по подготовке специалистов отрасли. Для совершенствования механизмов упорядочивания сферы ожидается предоставление дополнительных полномочий Агентству гражданской авиации.
В настоящее время это агентство выполняет функции основного государственного регулятора, упрощая процессы регистрации и сертификации воздушных судов. Это, в свою очередь, способствует снижению бюрократических барьеров при использовании технологий лёгкой авиации.
Льготы для предпринимателей в таможенной сфере
Для поддержки бизнес-субъектов, занимающихся экстремальным и активным туризмом, государство планирует предоставить широкий пакет льгот. Согласно проекту, предприниматели могут быть полностью освобождены от уплаты таможенных платежей при ввозе в Узбекистан около 40 видов специальной техники и оборудования.
В этот список включены квадроциклы, багажники, автокемпинги, гидроциклы, парашюты и парапланы, а также необходимое снаряжение для горнолыжного спорта. Предлагается внедрить данную льготную систему с начала 2027 года по начало 2030 года.
Кроме того, с 2027 года проекты по развитию инфраструктуры объектов активного туризма будут включаться в государственные программы и финансироваться за счёт бюджетных средств. Такой подход не только повысит туристический потенциал страны, но и способствует созданию новых рабочих мест в приграничных районах.