Davlat xavfsizlik xizmati zargarlik kontrabandasini to‘xtatdi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari qo‘shni davlatdan noqonuniy yo‘l bilan zargarlik buyumlarini olib kirishga qaratilgan keng ko‘lamli urinishni muvaffaqiyatli to‘xtatdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
O‘tkazilgan tezkor operatsiya davomida oltindan yasalgan, haqiqiy brilant bilan bezatilgan jami 4 kilogrammdan ortiq zargarlik buyumlari aniqlanib, ushbu jinoyatga aloqador shaxs qo‘lga olindi. Voqea “Vodil avto” bojxona postida yuz berdi.
Qirg‘izistondan kelib, Farg‘ona viloyatiga yo‘l olgan 33 yoshli Andijonlik fuqaro to‘xtatilib, uning shaxsiy ko‘rikdan o‘tkazilishi natijasida kiyim ostidan 859 dona turli xil zargarlik buyumlari va bitta qo‘l soati topildi. Ekspertlar tomonidan o‘tkazilgan tahlil natijasida ushbu buyumlarning yuqori sifatli oltindan tayyorlangani va ichida haqiqiy brilantlar borligi tasdiqlandi.
Ularning sof og‘irligi 4 kilogramm 155 grammni tashkil etib, bahosi taxminan 5 milliard 213 million so‘mga teng. Surishtiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, bu noqonuniy operatsiya ortida Andijon va Farg‘ona viloyatlaridan taxminan o‘n nafar savdogarlar turgan.
Zargarlik buyumlari Turkiyadan Qirg‘izistonga olib kelingan. Qo‘lga olingan kuryer esa 400 dollar mukofot evaziga qimmatbaho buyumlarni chegaradan O‘zbekistonga olib o‘tishi ko‘zlangan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 182-moddasi, 2-qismi “a” bandi (bojxona qonunchiligi qattiq buzilishi, ayniqsa katta miqdorda sodir etilgan) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar jinoyatga aloqador barcha shaxslarni aniqlash va ushlangan zargarlik buyumlarining egalarini topish bo‘yicha faol ish olib bormoqda.

Государственная служба безопасности остановила контрабанду ювелирных изделий
Сотрудники Государственной службы безопасности Республики Узбекистан успешно остановили широкомасштабную попытку незаконного ввоза ювелирных изделий из соседнего государства. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе проведенной оперативной операции было выявлено более 4 килограммов ювелирных изделий, изготовленных из золота и украшенных настоящими бриллиантами, и задержано лицо, причастное к этому преступлению. Инцидент произошел на таможенном посту "Водил авто".
33-летний гражданин Андижана, прибывший из Кыргызстана и направлявшийся в Ферганскую область, был остановлен, и в результате его личного досмотра под одеждой было найдено 859 различных ювелирных изделий и одни наручные часы. Экспертами было подтверждено, что эти изделия изготовлены из высококачественного золота и содержат настоящие бриллианты.
Их чистый вес составил 4 килограмма 155 граммов, а стоимость примерно равна 5 миллиардам 213 миллионам сумов. В ходе расследования стало известно, что за этой незаконной операцией стоят около десяти торговцев из Андижанской и Ферганской областей.
Ювелирные изделия были доставлены из Турции в Кыргызстан. Задержанный курьер планировал перевезти ценные вещи через границу в Узбекистан за вознаграждение в 400 долларов.
По данному делу возбуждено уголовное дело по статье 182 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть 2, пункт "а" (грубое нарушение таможенного законодательства, совершенное в особо крупном размере). В настоящее время правоохранительные органы активно работают над выявлением всех лиц, причастных к преступлению, и поиском владельцев задержанных ювелирных изделий.