Kecha kechasi Toshkent shahrining Olmazor tumanidagi Uzumbog ko‘chasida yashovchilar achchiq hid sezishdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligining matbuot xizmati ma’lum qildi. Ma’lum bo‘lishicha, Olmazor tumanidagi Uzumbog ko‘chasida joylashgan omborda vodorod periksining oqishi yuz berdi.
Oqish soat 4:00 ga qadar to‘liq bartaraf etildi. Oqishni bartaraf etishda poytaxt Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining radiatsion, kimyoviy va tibbiy-biologik himoya bo‘limlari jalb etildi.
Hozirda yuz bergan hodisaning sabablarini aniqlash bo‘yicha atroflicha tekshiruv olib borilmoqda. Vazirlik vakillari oqishning hajmi va uning atrof-muhit hamda inson salomatligiga ta’siri haqida hozircha batafsil ma’lumot bermayapti.
Vodorod periksi – rangsiz kimyoviy birikma bo‘lib, kuchli oksidlovchi xususiyatlarga ega. U tibbiyotda antiseptik vosita sifatida, uy sharoitida oqartirish va dezinfeksiya qilishda, sanoatda esa materiallarni tozalash va oqartirishda qo‘llaniladi.

Водородный пероксид в Олмазоре устранен
Вчера вечером жители улицы Узумбаг в районе Олмазор Ташкента почувствовали резкий запах. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям. Как стало известно, в складе, расположенном на улице Узумбаг в районе Олмазор, произошла утечка перекиси водорода.
Утечка была полностью устранена к 4:00. Для ликвидации утечки были привлечены отделы радиационной, химической и медицинско-биологической защиты управления по чрезвычайным ситуациям столицы.
В настоящее время проводится тщательная проверка для выяснения причин произошедшего инцидента. Представители министерства пока не предоставляют подробной информации о объеме утечки и ее влиянии на окружающую среду и здоровье человека.
Перекись водорода – бесцветное химическое соединение, обладающее сильными окислительными свойствами. Она используется в медицине как антисептическое средство, в быту для отбеливания и дезинфекции, а в промышленности для очистки и отбеливания материалов.