Bolalar huquqlari bo‘yicha vakil Surayo Rahmonova Angren shahridagi bolalar shifoxonasiga tashrif buyurdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
U 15 yoshli qizning holati bilan shaxsan tanishish maqsadida borgan. Ushbu holat ko‘p marotaba zo‘rlash jinoyati bo‘yicha tergov jarayonlari ommaviy axborot vositalarida yoritilgani sababli keng jamoatchilik e’tiborini tortdi.
24 iyul kuni amalga oshirilgan tashrif davomida Rahmonova tibbiy hujjatlarni batafsil o‘rgandi. Diagnozlar va belgilangan davolash kursiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, u jabrlanuvchi bilan shaxsan suhbatlashib, uning sog‘lig‘i va ehtiyojlari haqida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ma’lumot oldi. Shifoxona tibbiyot xodimlari bemorning holatini barqarorlashtirish uchun barcha zarur choralarni ko‘rmoqda.
Qizda o‘tkir artrit, ikki tomonlama bronxopnevmoniya va sepsis kabi jiddiy kasalliklar aniqlangan. Bundan tashqari, oqsil-energetik yetishmovchilik va og‘ir darajadagi anemiya ham qayd etilgan.
Vakilning rasmiy bayonotida ta’kidlanishicha, ushbu kasalliklar xronik tabiatga ega bo‘lib, jinoyat oqibatlari bilan bevosita bog‘liq emas. Mazkur ish bolalar huquqlari bo‘yicha vakil va Milliy ijtimoiy himoya agentligi tomonidan alohida nazoratda ushlab turilmoqda.
Jinoyat ishi 2024 yil 9 mayda ochilgan bo‘lib, tergov jarayonlari Angren shahar prokuraturasi tomonidan nazorat qilinmoqda. O‘zbekiston Respublikasida bolalar huquqlari bo‘yicha vakillik instituti 2024 yil fevralida qabul qilingan qonun asosida tashkil etilgan.
Ushbu organ davlat organlari va mansabdor shaxslar tomonidan bolalarning huquqlari va qonuniy manfaatlarining bajarilishini parlament nazorati qilish uchun keng vakolatga ega.

Сурайо Рахмонова посетила ребенка в Ангрене
Уполномоченный по правам детей Сурайо Рахмонова посетила детскую больницу в городе Ангрен. Об этом сообщает Upl.uz.
Она посетила больницу с целью лично ознакомиться с состоянием 15-летней девочки. Этот случай привлек широкое внимание общественности, так как много раз освещался в средствах массовой информации в связи с расследованием преступления по факту изнасилования.
Во время визита, состоявшегося 24 июля, Рахмонова подробно изучила медицинские документы. Особое внимание было уделено диагнозам и назначенному курсу лечения.
Кроме того, она лично пообщалась с пострадавшей и получила прямую информацию о ее здоровье и потребностях. Медицинские работники больницы принимают все необходимые меры для стабилизации состояния пациента.
У девочки выявлены серьезные заболевания, такие как острый артрит, двусторонняя бронхопневмония и сепсис. Кроме того, также зафиксированы белково-энергетическая недостаточность и тяжелая анемия.
В официальном заявлении уполномоченного подчеркивается, что эти заболевания имеют хронический характер и не связаны напрямую с последствиями преступления. Данное дело находится под особым контролем уполномоченного по правам детей и Национального агентства социальной защиты.
Уголовное дело было открыто 9 мая 2024 года, и расследование находится под контролем прокуратуры города Ангрен. Институт уполномоченного по правам детей в Республике Узбекистан был создан на основании закона, принятого в феврале 2024 года.
Этот орган имеет широкие полномочия для парламентского контроля за соблюдением прав и законных интересов детей со стороны государственных органов и должностных лиц.