Firibgarlikda gumonlanuvchilar Buxoro va Farg‘onada ushlanibdi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning matbuot xizmati xabar berishicha, firibgarlar qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Buxoro viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida ikki nafar fuqaro 3500 AQSh dollari miqdorida pul olgan vaqtida ushlangan.
Ular ushbu pul evaziga boshqa bir fuqaro nomidan Buxoro pedagogika institutiga qabul qilishda yordam berishga va’da berganlar. Rejani amalga oshirish uchun ular institutning sobiq o‘qituvchisidan foydalanmoqchi bo‘lgan.
Ammo u ham tadbir davomida oldindan olingan pullardan 2000 dollarni olgan paytda ushlangan. Shuningdek, Farg‘ona viloyati Quvasoy shahrida, Milliy xavfsizlik xizmati va ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan hamkorlikda, bir kishi 1200 dollar olgan vaqtida qo‘lga olindi.
U ushbu pul evaziga fuqaroning Farg‘ona davlat universitetiga o‘qishga qabul qilinishiga yordam berishni va’da qilgan. Ikkala holatda ham O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan bunday jinoyatlarga qarshi kurash davom ettirilmoqda. Fuqarolardan qonuniy chora-tadbirlar doirasida hamkorlik qilishlari so‘raladi.

Подозреваемые в мошенничестве задержаны в Бухаре и Фергане
По сообщению пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, мошенники были задержаны. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками управления Бухарской области была проведена специальная оперативная акция. В ходе мероприятия были задержаны два гражданина, получившие деньги в размере 3500 долларов США.
Они обещали помочь другому гражданину с поступлением в Бухарский педагогический институт за эти деньги. Для реализации плана они намеревались использовать бывшего преподавателя института.
Однако он также был задержан в ходе мероприятия, когда получил 2000 долларов из заранее полученных средств. Также в городе Кувасой Ферганской области, в сотрудничестве с сотрудниками Национальной службы безопасности и отдела внутренних дел, был задержан один человек, получивший 1200 долларов.
Он обещал помочь гражданину с поступлением в Ферганский государственный университет за эти деньги. В обоих случаях были возбуждены уголовные дела по статье "Мошенничество" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Правоохранительные органы продолжают борьбу с такими преступлениями. Гражданам предлагается сотрудничать в рамках законных мер.