Chustda noqonuniy elektr o‘g‘riligi fosh etildi
Energetika vazirligining matbuot xizmati tomonidan bildirilishicha, noqonuniy harakatlar aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan elektr energiyasidan noqonuniy foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida nazorat tadbirlari o‘tkazildi. Natijada Chust tumanida yashovchi fuqaroning uyida kriptovalyuta qazib olish uchun mo‘ljallangan bir nechta maxsus uskuna topildi.
Ma’lum bo‘lishicha, jinoyatchi ushbu uskunalarni jamoat tarmog‘iga noqonuniy ulab, energiya ta’minoti tashkilotiga zarar yetkazgan. Mutaxassislarning dastlabki bahosiga ko‘ra, yetkazilgan zarar umumiy qiymati 653 million so‘mni tashkil etadi.
Ushbu holat yuzasidan tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, dastlabki tergov harakatlarini boshlash uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi. Jinoyatchi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi, to‘rtinchi qismi (o‘g‘rilik) bo‘yicha 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

В Чусте раскрыли незаконное похищение электроэнергии
По информации пресс-службы Министерства энергетики, были выявлены незаконные действия. Об этом сообщает Upl.uz.
С целью выявления случаев незаконного использования электроэнергии были проведены контрольные мероприятия правоохранительными органами. В результате в доме гражданина, проживающего в Чустском районе, было найдено несколько специальных устройств, предназначенных для добычи криптовалюты.
Как стало известно, преступник незаконно подключил эти устройства к общественной сети, нанеся ущерб организации, обеспечивающей энергоснабжение. По предварительной оценке специалистов, причиненный ущерб составляет 653 миллиона сумов.
По данному факту были оформлены соответствующие документы и переданы правоохранительным органам для начала предварительных следственных действий. Преступник может быть лишен свободы на срок до 15 лет по статье 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть четвертая (кража)