Ichki ishlar talablariga bo‘ysunmaslik qattiq jazolanadi
Yangi qonun kuchga kirdi, u ichki ishlar organlari xodimlari va Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari tomonidan berilgan qonuniy talablarni bajarmaslik uchun javobgarlikni sezilarli darajada kuchaytirmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat joriy yil may oyida Oliy Majlis Senati tomonidan ma’qullangach, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolanganligi haqida Adliya vazirligi matbuot xizmati xabar berdi. Ma’muriy javobgarlik kodeksiga kiritilgan o‘zgarishlar jarimalarning miqdorini sezilarli oshirishni nazarda tutadi.
Xususan, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga bo‘ysunmaslik uchun eng kam jarima besh bazaviy hisoblash miqdorini tashkil etadi, bu hozirda 2 million 60 ming so‘mga teng. Oldin bu jarima faqat bir bazaviy hisoblash miqdorida, ya’ni 412 ming so‘m edi.
Shu tariqa jarimalarning minimal miqdori besh barobar oshirildi. Qonunchilikdagi yangiliklar bir yil ichida takroriy bo‘ysunmaslik holatlarini ham qamrab oladi.
Bunday huquqbuzarlik uchun jarima 12 dan 30 bazaviy hisoblash miqdorigacha belgilangan, ya’ni 4 million 944 ming so‘mdan 12 million 360 ming so‘mgacha bo‘lishi mumkin. Bundan tashqari, ma’muriy qamoq jazosi 15 kungacha qo‘llanilishi mumkin.
Oldin esa takroriy huquqbuzarlik uchun maksimal jarima 15 bazaviy hisoblash miqdorini, ya’ni 6 million 180 ming so‘mni tashkil etgan. Senatdagi muhokamalar davomida so‘nggi yillarda ichki ishlar organlari xodimlarining qonuniy talablarini bajarmaslik holatlari ko‘payishi kuzatilayotgani ta’kidlandi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, 2021 yilda bunday huquqbuzarliklar soni 56 mingdan oshgan bo‘lsa, 2023 yilda ular 89 mingga yaqinlashgan. Qonuniy talablar doirasiga noqonuniy harakatlarni to‘xtatish, hujjatlarni tekshirish uchun taqdim etish, ichki ishlar organlariga borish, transport vositasini to‘xtatish va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish kabi ko‘plab ko‘rsatmalar kiradi.
Endilikda bu va boshqa qonuniy buyruqlarga bo‘ysunmaslik qat’iy jazolanadi. O‘zbekistonda haydovchilar yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarimalarni belgilangan muddat ichida to‘lagan taqdirda, sezilarli chegirmalarga ega bo‘lish imkoniyatiga ega.
Xususan, qaror qabul qilingan kundan boshlab 15 kun ichida jarimani to‘lashda 50 foiz chegirma beriladi. Biroq, bu imtiyoz mast holda transport vositasini boshqarish bilan bog‘liq huquqbuzarliklarga taalluqli emas.

Неподчинение требованиям внутренних дел строго наказывается
Новый закон вступил в силу, он значительно усиливает ответственность за неповиновение законным требованиям сотрудников органов внутренних дел и военнослужащих Национальной гвардии. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот документ был подписан Президентом Шавкатом Мирзиёевым после его одобрения Сенатом Олий Мажлиса в мае текущего года, как сообщает пресс-служба Министерства юстиции. Изменения, внесенные в Кодекс об административной ответственности, предполагают значительное увеличение размеров штрафов.
В частности, минимальный штраф за неповиновение правоохранительным органам составляет пять базовых расчетных величин, что в настоящее время равно 2 миллиона 60 тысяч сумов. Ранее этот штраф составлял всего одну базовую расчетную величину, то есть 412 тысяч сумов.
Таким образом, минимальный размер штрафов увеличился в пять раз. Новшества в законодательстве также охватывают повторные случаи неповиновения в течение года.
За такие правонарушения штраф установлен в размере от 12 до 30 базовых расчетных величин, то есть может составлять от 4 миллионов 944 тысяч до 12 миллионов 360 тысяч сумов. Кроме того, административный арест может применяться на срок до 15 дней.
Ранее максимальный штраф за повторное правонарушение составлял 15 базовых расчетных величин, то есть 6 миллионов 180 тысяч сумов. В ходе обсуждений в Сенате было отмечено, что в последние годы наблюдается рост случаев неповиновения законным требованиям сотрудников органов внутренних дел.
Согласно статистическим данным, в 2021 году количество таких правонарушений превысило 56 тысяч, а в 2023 году они приблизились к 89 тысячам. К законным требованиям относятся множество указаний, таких как остановка незаконных действий, предоставление документов для проверки, посещение органов внутренних дел, остановка транспортного средства и оказание помощи пострадавшим.
Теперь неповиновение этим и другим законным приказам будет строго наказываться. В Узбекистане водители, которые нарушают правила дорожного движения и оплачивают штрафы в установленный срок, имеют возможность получить значительные скидки.
В частности, при оплате штрафа в течение 15 дней с момента принятия решения предоставляется скидка в 50 процентов. Однако эта льгота не относится к правонарушениям, связанным с управлением транспортным средством в состоянии алкогольного опьянения.