Pr premier-avto firibgarlikda ayblandi va sudlandi
Chilonzor tumani sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati 2025 yil 4 avgust kuni «Pr premier-avto» avtomobil salonining rahbariyatiga nisbatan hukm chiqardi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mazkur kompaniya 150 dan ortiq fuqaroni 2,5 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ bilan aldaganlikda ayblanib, sud jarayonida boshqa holatlar hisobga olinganda, yetkazilgan zarar umumiy miqdori 5 milliard so‘mga yetishi aniqlangan. «Pr premier-avto» 2022 yilda yengil avtomobillar va mototransport vositalarining ulgurji savdosi bilan shug‘ullanish uchun ro‘yxatdan o‘tgan.
Kompaniya mijozlarda ishonch uyg‘otish maqsadida avtomobillarni 1,5 dan 3 oygacha bo‘lgan muddatda yetkazib berishni va’da qilgan hamda «Uzavtosanoat» aksiyadorlik jamiyati bilan rasmiy shartnoma mavjudligini ta’kidlagan. Biroq tergov natijalariga ko‘ra, bu ma’lumotlar haqiqatga mos kelmagan.
Ushbu sxema xaridorlarni qulay shartlar bilan jalb qilgan, ko‘pchilik bir nechta transport vositalari uchun oldindan to‘lov qilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan olib borilgan tergovda kompaniyaning faoliyati faqat yengil avtomobillar bilan cheklanmagani, balki yuk mashinalarini ham sotgani aniqlangan.
Sudda jabrlanganlardan biri Samariddin Abdusalimov avtomobil uchun dastlabki to‘lovni 8 foizlik yillik foiz stavkasi bilan bank orqali amalga oshirgani, avtomobilni ikki oy ichida olish va’dasi berilganini, ammo keyinchalik ta’minotdagi muammolar sababli kechikish yuzaga kelgani va oxir-oqibat salon faoliyatini to‘xtatib qo‘yganini ma’lum qildi. Buxorolik yana bir jabrlanuvchi Avaz Toshtemirov avtomobil narxini to‘liq to‘lab, 90 kun ichida avtomobilni olishi kerak edi, ammo muddat tugagach hech qanday aloqa bo‘lmagan.
Dastlab fuqarolarning alohida murojaatlari natija bermagan. Jinoyat ishi ichki ishlar vaziriga jamlangan shikoyat kiritilgandan so‘ng ochilgan.
Sud 150 dan ortiq jabrlanganlarning 130 nafarining guvohliklarini eshitib, ayblanuvchilarni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi, 4-qismi «a» va «v» bandlari bo‘yicha (juda katta miqdordagi firibgarlik) aybdor deb topdi. Avtosalon asoschisi va direktori Sh.M.
besh yilga ozodlikdan mahrum qilindi. Uning ikki sherigi D.O.
va M.A. esa tegishincha olti va sakkiz yilga qamaldi.
Barcha mahkumlar umumiy tartibli koloniyada jazoni o‘tashadi. Sud jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy zararni to‘liq undirib olish bo‘yicha qaror chiqardi.
Avtomobil savdosidagi firibgarliklar O‘zbekistonda keng tarqalgan muammolardan biridir. 2024 yil mart oyida poytaxtdagi boshqa bir avtosalon egalarining shunga o‘xshash sxema orqali 74 fuqaroni 6,1 milliard so‘mga aldash holati qayd etilib, ular qo‘lga olingan edi.

Pr premier-avto обвиняется в мошенничестве и осуждён
Судебная коллегия по уголовным делам Чилонзорского района 4 августа 2025 года вынесла приговор руководству автосалона «Pr premier-avto». Об этом сообщает Upl.uz.
Данная компания обвиняется в мошенничестве более чем 150 граждан на сумму свыше 2,5 миллиарда сумов, и в ходе судебного процесса, с учётом других обстоятельств, было установлено, что общий размер причинённого ущерба составил 5 миллиардов сумов. «Pr premier-avto» была зарегистрирована в 2022 году для оптовой торговли легковыми автомобилями и мототранспортными средствами.
Компания, чтобы вызвать доверие у клиентов, обещала доставку автомобилей в срок от 1,5 до 3 месяцев и подчеркивала наличие официального контракта с акционерным обществом «Узавтосаноат». Однако, согласно результатам расследования, эта информация не соответствовала действительности.
Данная схема привлекала покупателей на выгодных условиях, многие из которых внесли предоплату за несколько транспортных средств. В ходе расследования, проведённого правоохранительными органами, было установлено, что деятельность компании не ограничивалась только легковыми автомобилями, но также включала продажу грузовиков.
На суде один из пострадавших, Самариддин Абдусалимов, сообщил, что он осуществил первоначальный платеж за автомобиль через банк под 8% годовых, ему было обещано получить автомобиль в течение двух месяцев, однако впоследствии возникли задержки из-за проблем с поставками, и в конечном итоге деятельность салона была приостановлена. Ещё один пострадавший из Бухары, Авваз Тоштемиров, должен был получить автомобиль, полностью оплатив его стоимость в течение 90 дней, но по истечении срока никакой связи не было.
Первоначально отдельные обращения граждан не принесли результатов. Уголовное дело было возбуждено после подачи жалобы, собранной министром внутренних дел.
Суд, выслушав показания 130 из более чем 150 пострадавших, признал обвиняемых виновными по пунктам «а» и «в» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество в особо крупном размере). Основатель и директор автосалона Ш.М.
был лишён свободы на пять лет. Его два сообщника Д.О.
и М.А. были приговорены к шести и восьми годам соответственно.
Все осуждённые будут отбывать наказание в колонии общего режима. Суд вынес решение о полном возмещении материального ущерба, причинённого пострадавшим.
Мошенничество в автомобильной торговле является одной из широко распространённых проблем в Узбекистане. В марте 2024 года в столице был зафиксирован случай, когда владельцы другого автосалона обманули 74 граждан на сумму 6,1 миллиарда сумов по аналогичной схеме, и они были задержаны.