O‘zbekistonda kontreylerli yuk tashish sinovdan o‘tdi
O‘zbekistonda birinchi marta kontreylerli tashish usuli sinovdan o‘tkazildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu usulda yuk avtomobillari temir yo‘l orqali maxsus platformalarda tashiladi. Innovatsion loyiha “O‘ztemiryo‘lkonteyner” aksiyadorlik jamiyati hamda Toshkent davlat transport universitetining hamkorligida amalga oshirildi.
Sinov reysi doirasida yuk mashinalari Toshkent stantsiyasidan Hamza stantsiyasigacha temir yo‘l orqali yuborildi. Bu usulning bir nechta muhim afzalliklari mavjud.
Birinchidan, yo‘lga tushadigan yuk kamayadi, bu esa avtomobil yo‘llarining eskirishini sekinlashtiradi. Ikkinchidan, ekologik jihatdan foydalidir, chunki kontreylerli tashish karbonat angidrid (CO₂) chiqindilarini kamaytirishga yordam beradi.
Bu esa “yashil” logistika tamoyillariga mos keladi va atrof-muhitni himoya qiladi. Uchinchidan, bu usul uzoq masofalarga yuk yetkazishda samaradorlikni oshiradi va xarajatlarni kamaytiradi, ayniqsa transport oqimi ortib borayotgan sharoitda muhimdir.
Sinov muvaffaqiyatli o‘tishi O‘zbekistonda logistika infratuzilmasini rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Bu esa tizimni yanada zamonaviy, samarali va ekologik toza qilishga xizmat qiladi.

В Узбекистане испытания на контейнерных грузоперевозках прошли успешно
При этом методе грузовые автомобили перевозятся по железной дороге на специальных платформах. Инновационный проект был реализован в сотрудничестве с акционерным обществом “Узтемирйолконтейнер” и Ташкентским государственным транспортным университетом.
В рамках тестового рейса грузовые автомобили были отправлены от станции Ташкент до станции Хамза по железной дороге. У этого метода есть несколько важных преимуществ.
Во-первых, уменьшается количество грузов, отправляемых на дороги, что замедляет износ автомобильных дорог. Во-вторых, он экологически полезен, так как контейнерные перевозки помогают сократить выбросы углекислого газа (CO₂).
Это соответствует принципам “зеленой” логистики и защищает окружающую среду. В-третьих, этот метод повышает эффективность доставки грузов на дальние расстояния и снижает затраты, что особенно важно в условиях растущих транспортных потоков.
Успешное проведение теста открывает новые возможности для развития логистической инфраструктуры в Узбекистане. Это будет способствовать модернизации, эффективности и экологической чистоте системы.