Toshkentda firibgarlikda ayblangan erkak sudlandi
Toshkent shahrida 33 yoshli erkak shaxs o‘z tanishlari nomiga firibgarlik yo‘li bilan kreditlar rasmiylashtirganligi uchun sud hukmi chiqarildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Surishtiruv natijasida ma’lum bo‘ldiki, qurilish firmasi egasi moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelgach, sobiq hamkasblariga mavjud bo‘lmagan kompaniyada ishga joylashishni taklif qilgan. Hujjatlarni rasmiylashtirish maqsadida u ularning shaxsiy ma’lumotlari va fotosuratlarini yig‘ib, bu ma’lumotlar kadrlar bazasini yaratish va ish haqi uchun bank kartalarini ochish uchun zarurligini aytgan.
Aslida esa, bu ma’lumotlar ishonchli fuqarolar nomiga noqonuniy kreditlar olish uchun ishlatilgan. Natijada firibgar kamida to‘rt kishini aldab, jami 14 million 100 ming so‘m zarar yetkazgan.
Mazkur ish Mirzo-Ulug‘bek tumanining jinoyat ishlari bo‘yicha sudida O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi, uchinchi qismining “g” bandi bo‘yicha ko‘rib chiqildi. Sud qaroriga ko‘ra, aybdor yetkazilgan zararni to‘liq qoplagani sababli, unga davlat foydasiga ish haqining 10 foizini ushlab qolish bilan 1 yil 6 oy muddatga jazo sifatida boshqaruv ishlari tayinlandi.

В Ташкенте судили мужчину, обвиняемого в мошенничестве
В Ташкенте 33-летний мужчина был осужден за оформление кредитов на имя своих знакомых путем мошенничества. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе расследования выяснилось, что владелец строительной фирмы, столкнувшись с финансовыми трудностями, предложил своим бывшим коллегам устроиться на работу в несуществующей компании. С целью оформления документов он собрал их личные данные и фотографии, заявив, что эта информация необходима для создания базы кадров и открытия банковских карт для выплаты зарплаты.
На самом деле эти данные использовались для получения незаконных кредитов на имена доверчивых граждан. В результате мошенник обманул как минимум четырех человек, причинив общий ущерб в 14 миллионов 100 тысяч сумов.
Дело рассматривалось в суде уголовных дел Мирзо-Улугбекского района по статье 168, часть третья, пункт "г" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Согласно решению суда, виновный, полностью возместивший причиненный ущерб, был приговорен к 1 году и 6 месяцам исправительных работ с удержанием 10% от заработной платы в пользу государства.