Intellektual mulkni himoya qilish kuchaytirildi
O‘zbekiston Respublikasida intellektual mulkni himoya qilish yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025-yil 8-avgustda qabul qilingan ZRU-1080-sonli qonun ayrim qonunchilik hujjatlariga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritadi. Ushbu o‘zgarishlar davlat ro‘yxatidan o‘tkazish jarayonini soddalashtirish hamda intellektual mulk sohasidagi qonunbuzarliklarga nisbatan javobgarlikni kuchaytirishni maqsad qilgan.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining matbuot xizmati xabar berdi. Qonundagi asosiy yangiliklardan biri sanoat mulki ob’ektlariga patentlarni avtomatik tarzda elektron tizim orqali berishdir.
Ilgari sanoat mulki ob’ektlariga patent berish rasmiy byulletennda ro‘yxatga olish haqida ma’lumot e’lon qilinganidan keyin 10 kun o‘tib amalga oshirilardi. Endilikda bu jarayon yanada tezlashtiriladi.
Shuningdek, qonun intellektual mulk huquqlarini buzganlik uchun jazoni kuchaytirishni nazarda tutadi. Bu faqat soxta mahsulotlar ishlab chiqarish bilan emas, balki tovar belgilarini, ixtirolar va mualliflik huquqlarini noqonuniy ishlatish bilan bog‘liq holatlarga ham taalluqlidir.

Защита интеллектуальной собственности была усилена
В Республике Узбекистан защита интеллектуальной собственности поднимается на новый уровень. Об этом сообщает Upl.uz.
8 августа 2025 года был принят закон № ЗРУ-1080, который вносит изменения и дополнения в некоторые законодательные акты. Эти изменения направлены на упрощение процесса государственной регистрации, а также на ужесточение ответственности за правонарушения в сфере интеллектуальной собственности.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан. Одним из основных нововведений закона является автоматическая выдача патентов на объекты промышленной собственности через электронную систему.
Ранее выдача патентов на объекты промышленной собственности осуществлялась через 10 дней после публикации информации о регистрации в официальном бюллетене. Теперь этот процесс будет ускорен.
Кроме того, закон предусматривает ужесточение наказания за нарушение прав интеллектуальной собственности. Это касается не только производства поддельной продукции, но и случаев незаконного использования товарных знаков, изобретений и авторских прав.