O‘zbekistonga kelgan xorijliklar soni 48 foiz oshdi
2025 yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga sayohat maqsadida kelgan xorijiy fuqarolar soni 783,7 ming kishini tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 255,1 ming kishi yoki 48,3 foizga oshgan. O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning birinchi olti oyida mamlakatga turli maqsadlarda tashrif buyurgan xorijiy fuqarolar soni taxminan 5,3 million kishini tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,7 million kishi yoki 48,9 foizga ko‘paydi. Statistika ma’lumotlariga ko‘ra, xorijiy fuqarolarning asosiy kelish sababi qarindoshlarni ziyorat qilishdir.
Bu guruhga 3 596 799 kishi kiradi. Sayohat maqsadida kelganlar ikkinchi o‘rinda bo‘lib, ularning soni 783 696 kishini tashkil etdi.
2025 yil yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonga kelgan xorijiy fuqarolar sayohat maqsadlariga ko‘ra quyidagicha taqsimlandi: qarindoshlarni ziyorat qilish — 3 596 799 kishi; sayohat — 783 696 kishi; xizmat safari — 594 023 kishi; tijorat maqsadida kelganlar — 223 581 kishi; davolanish uchun kelganlar — 48 557 kishi; ta’lim olish maqsadida kelganlar — 9 546 kishi. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekistonning xorijiy mehmonlar uchun tobora jozibador mamlakatga aylanganini ko‘rsatadi.
Sayohat va turizm sohalarining rivojlanishi bilan birga, xizmat va tijorat safarlari ham o‘sishda davom etmoqda.

Количество иностранцев, прибывших в Узбекистан, увеличилось на 48 процентов
В первой половине 2025 года количество иностранных граждан, прибывших в Узбекистан с туристической целью, составило 783,7 тысячи человек. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 255,1 тысячи человек или на 48,3 процента. Согласно данным Государственного комитета статистики Республики Узбекистан, за первые шесть месяцев 2025 года количество иностранных граждан, посетивших страну с различными целями, составило примерно 5,3 миллиона человек.
Этот показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 1,7 миллиона человек или на 48,9 процента. Согласно статистическим данным, основной причиной приезда иностранных граждан является посещение родственников.
В эту группу входит 3 596 799 человек. Туристы занимают второе место, их количество составило 783 696 человек.
В январе-июне 2025 года иностранные граждане, прибывшие в Узбекистан с туристическими целями, распределились следующим образом: посещение родственников — 3 596 799 человек; туризм — 783 696 человек; служебные поездки — 594 023 человека; коммерческие цели — 223 581 человек; для лечения — 48 557 человек; для учебы — 9 546 человек. Эти данные показывают, что Узбекистан становится все более привлекательной страной для иностранных гостей.