Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, uch nafar qiz taqiqlangan ekstremistik materiallarni ko‘rib chiqib, tarqatganlikda ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xizmat xodimlari tomonidan 2004-2006 yillarda tug‘ilgan ushbu qizlar xalqaro terroristik tashkilotlarning targ‘ibotchilari ta’siri ostida qolganligi aniqlangan. Ulardan biri "Youtube" platformasida taqiqlangan kontent topib, o‘zining Telegram-kanalini yaratgan va unda do‘stlari bilan radikal g‘oyalar bilan to‘ldirilgan materiallarni bo‘lishgan.
Ikkinchi qiz targ‘ibotchilar ta’sirida boshini yopgan va "TikTok" orqali noma’lum shaxs bilan tanishib, undan ekstremistik kontent olgan. Bu ta’sir tufayli u Suriyaga ketish fikrini paydo qilgan.
Uchinchi aybdor esa "Youtube" orqali radikal g‘oyalarga berilib, hijob kiyishni xohladi va ijtimoiy tarmoqlarda ekstremistik materiallarni tarqatgan. Hozirda ushbu uch qiz sud jarayoni davomida ayblanuvchilar sifatida ko‘rib chiqilmoqda va hukmlarini kutmoqda.
Bu holat mamlakatimizda ekstremizmga qarshi kurashning muhimligini yana bir bor ko‘rsatadi. Ota-onalar va yoshlarni bunday salbiy ta’sirlardan himoya qilish uchun jamoatchilik hamkorligi zarur.

Три девушки были задержаны за распространение экстремистских материалов
По сообщению пресс-службы Государственной службы безопасности, три девушки были задержаны за просмотр и распространение запрещенных экстремистских материалов. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники службы установили, что эти девушки, родившиеся в 2004-2006 годах, находились под влиянием пропагандистов международных террористических организаций. Одна из них нашла запрещенный контент на платформе "Youtube", создала свой Telegram-канал и делилась материалами, наполненными радикальными идеями, с друзьями.
Вторая девушка, находясь под влиянием пропагандистов, закрыла голову и познакомилась с неизвестным лицом через "TikTok", получив от него экстремистский контент. Под влиянием этого она задумалась о поездке в Сирию.
Третий обвиняемый, увлекшись радикальными идеями через "Youtube", захотела носить хиджаб и распространяла экстремистские материалы в социальных сетях. В настоящее время эти три девушки рассматриваются как обвиняемые в судебном процессе и ожидают своих приговоров.
Этот случай еще раз подчеркивает важность борьбы с экстремизмом в нашей стране. Необходима общественная кооперация для защиты родителей и молодежи от таких негативных влияний.