O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvar oyidan iyul oyigacha bo‘lgan davrda musodara qilingan narkotik vositalar hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan uch barobar oshdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda qo‘mita bosh boshqarmasi boshlig‘i Ravshan Ro‘ziyev “Sputnik” axborot markazida o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qildi. Yilning birinchi yetti oyida bojxona xodimlari tomonidan 1,2 ming tonnadan ortiq narkotik moddalar olib kirilishi oldi olindi.
Shuningdek, bir tonnadan ziyod psixotrop va kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ham musodara qilindi, bu esa o‘tgan yil ko‘rsatkichidan olti barobar ko‘pdir. Musodara qilingan barcha narkotik vositalarning umumiy qiymati 16 million dollardan oshadi.
Ro‘ziyev ta’kidlashicha, kontrabanda bilan kurashishdan tashqari, o‘tkazilayotgan reydlar ayniqsa yoshlar orasida profilaktik ahamiyatga ega. Qo‘lga olingan shaxslar ustidan olib borilayotgan sud jarayonlari jinoyatlar jazolanishini ko‘rsatmoqda.
Bunday tadbirlarning asosiy maqsadi jamiyatda narkotik jinoyatchilikka qarshi “kollektiv immunitet”ni shakllantirish bo‘lib, bu barcha fuqarolar uchun xavfsiz muhit yaratishga xizmat qiladi. Narkotik vositalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish Bojxona qo‘mitasining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, erishilgan natijalar olib borilayotgan ishlarning samaradorligini tasdiqlaydi.

Объем изъятия наркотиков утроился в 2025 году
По данным Таможенного комитета Республики Узбекистан, за период с января по июль 2025 года объем изъятых наркотических средств увеличился в три раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщил начальник главного управления комитета Равшан Розиев на пресс-конференции в информационном центре «Спутник». За первые семь месяцев года таможенники предотвратили ввоз более 1,2 тысячи тонн наркотических веществ.
Кроме того, было изъято более одной тонны психотропных и сильнодействующих веществ, что в шесть раз превышает показатель прошлого года. Общая стоимость изъятых наркотических средств превышает 16 миллионов долларов.
Розиев подчеркнул, что помимо борьбы с контрабандой, проводимые рейды имеют профилактическое значение, особенно среди молодежи. Судебные процессы над задержанными показывают, что преступления не остаются безнаказанными.
Основная цель таких мероприятий — формирование в обществе «коллективного иммунитета» против наркотической преступности, что способствует созданию безопасной среды для всех граждан. Борьба с незаконным оборотом наркотиков является одним из приоритетных направлений Таможенного комитета, а достигнутые результаты подтверждают эффективность проводимой работы.