O‘zbekistonliklar Janubiy Koreyaga sayohatni ko‘paytirdi
2025 yilning yanvaridan iyunigacha bo‘lgan davrda Janubiy Koreyaga turistlik maqsadlarda jami 14,8 ming nafar O‘zbekiston fuqarosi safarga chiqqan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 4,9 ming kishaga yoki 48,7 foizga oshgan.
2025 yilning birinchi yarmida Janubiy Koreyaga yo‘l olgan O‘zbekiston fuqarolari sayohat maqsadlariga ko‘ra quyidagicha taqsimlangan: sayohat qilish uchun 10 032 kishi, qarindoshlarni ziyorat qilish uchun 3 041 kishi, ta’lim olish uchun 1 557 kishi, ish bilan bog‘liq safarlarda 187 kishi hamda davolanish maqsadida 25 kishi borgan. Agar ushbu o‘sish sur’ati davom etsa, kelajakda Janubiy Koreyaga boruvchi o‘zbekistonliklar soni yanada ko‘payishi kutilmoqda.

Узбекистанцы увеличили количество поездок в Южную Корею
С января по июнь 2025 года в Южную Корею с туристическими целями отправились всего 14,8 тысячи граждан Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Этот показатель увеличился на 4,9 тысячи человек или на 48,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В первой половине 2025 года граждане Узбекистана, направившиеся в Южную Корею, распределились по целям поездки следующим образом: 10 032 человека — для путешествий, 3 041 человек — для посещения родственников, 1 557 человек — для обучения, 187 человек — по деловым поездкам и 25 человек — с целью лечения. Если темпы роста сохранятся, в будущем ожидается дальнейшее увеличение числа узбекистанцев, посещающих Южную Корею.