Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati tomonidan narkotik vositalarni kontrabanda qilish holatlari aniqlangani haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xizmat xodimlari va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda O‘zbekiston hududida bir qator tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Xususan, Surxondaryo viloyatining Uzun tumanida 2005 va 2006 yillarda tug‘ilgan ikki fuqaro Tojikistondan narkotik vositalarni kontrabanda qilgani uchun qo‘lga olindi.
Ularning yashash joylaridan jami 20,37 kilogramm opiy va 41,67 kilogramm gashish musodara qilindi. Shu bilan birga, ularning jinoyat sherigi, 2004 yilda tug‘ilgan shaxs hamda narkotik vositalarni oluvchi, Denau tumani aholisi, 2000 yilda tug‘ilgan fuqaro ham ushlangan.
Shuningdek, Toshkent viloyatida Farg‘ona viloyatining Toshloq tumanida yashovchi 1991 yilda tug‘ilgan shaxs qo‘lga olindi. U Qozog‘istondan O‘zbekiston hududiga kirayotganda qo‘shimcha tekshiruvda 7,9 kilogramm sintetik narkotik vosita – mefedronni marmar plitka ichiga yashirib olib o‘tayotgani aniqlandi.
Mazkur marmar plitka Moskva shahridan Rossiya Federatsiyasidan noma’lum shaxsning Telegram-boti orqali buyurtma asosida olib kelingan. Buyurtma oluvchi Bekobod tumani, 1985 yilda tug‘ilgan fuqaro bo‘lib, u ham narkotik vositalarni qabul qilish vaqtida Urta Chirchiq tumanida ushlangan.
Farg‘ona viloyatida, shuningdek, 1964 yilda tug‘ilgan Kokand shahri pensioneri va uning 1993 yilda tug‘ilgan o‘g‘li qo‘lga olindi. O‘g‘il shuningdek, ilgari narkotik vositalar bilan bog‘liq jinoyatlarda ayblangan.
Ularning yashash joylaridan jami 5,88 kilogramm opiy va 3,92 kilogramm gashish topildi. Surishtiruv davomida narkotik vositalar Afg‘onistondan Surxondaryo viloyati orqali olib o‘tilgani aniqlangan.
Mazkur holatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Kontrabanda” hamda “Narkotik vositalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, shu jumladan ularni sotish maqsadida qo‘llash” moddalari bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi. Jinoyatchilarga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Сурхандарье раскрыта крупная контрабанда наркотиков
Пресс-служба Государственной службы безопасности сообщила о выявлении случаев контрабанды наркотических средств. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудниками службы и другими правоохранительными органами на территории Узбекистана проведена серия оперативных мероприятий. В частности, в Узунском районе Сурхандарьинской области задержаны два гражданина, родившиеся в 2005 и 2006 годах, за контрабанду наркотиков из Таджикистана.
Из их мест проживания изъято в общей сложности 20,37 килограмма опия и 41,67 килограмма гашиша. Также задержаны их сообщник, родившийся в 2004 году, а также получатель наркотиков, житель Денавского района, родившийся в 2000 году.
Кроме того, в Ташкентской области задержан гражданин, родившийся в 1991 году и проживающий в Тошлокском районе Ферганской области. При дополнительном досмотре при въезде в Узбекистан из Казахстана у него обнаружено 7,9 килограмма синтетического наркотика – мефедрона, спрятанного в мраморной плитке.
Эта мраморная плитка была заказана через Telegram-бота неизвестного лица из Москвы, Россия. Получателем заказа является гражданин, родившийся в 1985 году и проживающий в Бекабадском районе, который также был задержан при получении наркотиков в Урта-Чирчикском районе.
В Ферганской области также задержаны пенсионер из города Коканда, родившийся в 1964 году, и его сын, родившийся в 1993 году. Сын ранее обвинялся в преступлениях, связанных с наркотиками.
Из их мест проживания изъято в общей сложности 5,88 килограмма опия и 3,92 килограмма гашиша. В ходе расследования установлено, что наркотики перевозились из Афганистана через Сурхандарьинскую область.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Контрабанда» и «Незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, в том числе с целью сбыта». Преступникам грозит лишение свободы на срок до 20 лет.
Правоохранительные органы постоянно усиливают меры по борьбе с наркотиками и стремятся обеспечить верховенство закона.