Buxoro viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, bir necha fuqaro tomonidan tashkil etilgan giyohvand moddalar laboratoriyasi aniqlanib, ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Olingan tezkor ma’lumotlarga ko‘ra, Buxoro viloyati ichki ishlar xodimlari tomonidan Namangan viloyatida joylashgan giyohvand moddalar laboratoriyasi fosh etildi. Aniqlanishicha, Yangikurgan tumani hududidagi choyxona binosida Namangan ko‘chasida yashovchi uch nafar fuqaro sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanayotgan edi.
Ularning laboratoriyasidan jami 7,14 kilogramm mefedron giyohvand moddalari musodara qilindi. Shuningdek, ayni tuman “Vodiy” mahallasida yashovchi va jinoyat guruhining tashkilotchisi bo‘lgan shaxsdan 3 litr suyuq holatda va 100 grammdan ortiq qattiq holatda mefedron topilib, qo‘lga olindi.
Musodara qilingan giyohvand moddalar umumiy qiymati 13 milliard so‘mni tashkil etdi. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 4-qismi — “Giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, shuningdek ularni sotish” bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

В Намангане раскрыта лаборатория по производству наркотиков
По информации пресс-службы управления внутренних дел Бухарской области, была выявлена и задержана лаборатория по производству наркотиков, организованная несколькими гражданами. Об этом сообщил Upl.uz.
Согласно полученным оперативным данным, сотрудниками внутренних дел Бухарской области была раскрыта лаборатория по производству наркотиков, расположенная в Наманганской области. Выяснилось, что в здании чайханы в районе Янги Курган трое жителей улицы Наманган занимались производством синтетических наркотиков.
Из их лаборатории было изъято в общей сложности 7,14 килограмма наркотика мефедрон. Также у жителя района «Водий», который являлся организатором преступной группы, было обнаружено и изъято 3 литра мефедрона в жидком виде и более 100 граммов в твердом состоянии, после чего он был задержан.
Общая стоимость изъятых наркотиков составила 13 миллиардов сумов. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 273 часть 4 Уголовного кодекса Республики Узбекистан — «Незаконное производство, приобретение, хранение и иные действия с наркотическими средствами, а также их сбыт».
Участникам преступления грозит лишение свободы на срок от 10 до 15 лет. Следственные действия продолжаются.